Nemačka tvrdi da je ukupno 35 njenih državljana uhapšeno „na političkoj osnovi“, a kako navodi AP, najistaknutiji su oslobođeni, ali se još petoro Nemaca nalazi u pritvoru u Turskoj.
Merkelova je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Erdoganom, koji boravi u trodnevnoj poseti Nemačkoj, rekla da vrši pritisak i da će nastaviti to da radi, kako bi se ti slučajevi rešili „što je pre moguće“.
Ona je dodala da postoji „zajednički strateški interes“ za dobre odnose, ali je dodala da postoje velike razlike po pitanju toga kako demokratsko, slobodno i otvoreno društvo izgleda.
Kako prenosi Rojters, Erdogan žarko želi da poboljša odnose s najvećom evropskom ekonomijom i osigura investicije kako bi poboljšao tursku ekonomiju.
Turski predsednik je pozvao Nemačku da označi Gulenovu mrežu kao terorističku organizaciju. Erdogan inače okrivljuje Gulena za organizovanje neuspelog pokušaja vojnog puča 2016. godine.
Erdogan traži od Nemačke da izruči Dundara
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da Turska ima pravo da traži da joj Nemačka izruči bivšeg urednika opozicionog lista „Džumhurijet“ Džana Dundara, za kog je rekao da je „agent osuđen za špijunažu“.
„Ova osoba je osuđeni kriminalac, prema turskom zakonu“, rekao je Erdogan na konferenciji za novinare u Berlinu, nakon razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, prenosi Rojters.
S druge strane, Merkelova je rekla da nije tajna da Turska i Nemačka imaju različite stavove kada je reč o „slučaju Dundar“ i napomenula da na njega nije izvršen pritisak da ne prisustvuje konferenciji za novinare.
Prema njenim rečima, Dundar je sam doneo odluku da ne učestvuje na konferenciji, navodi AP.