Protiv Tačijeve ideje su, kako se navodi, svi bitniji političari, nevladin sektor i mediji.
„On je prilično usamljen. Nakon što je kosovski predsednik Hašim Tači u jednom otvorenom pismu osnažio ideju o razmeni teritorija sa Srbijom, po ko zna koji put su se tome usprotivili političari vlasti i opozicije“, piše bečki „Standard“.
List dodaje da je lider stranke Samoopredeljenje Aljbin Kurti najavio demonstracije u Prištini za 29. septembar, a premijer Ramuš Haradinaj je ponovio da se „sa promenama mogu ponoviti tragedije iz prošlosti“.
Ideja, dodaje list, ne nailazi na podršku ni u Demokratskoj partiji Kosova (PDK), čiji je Tači predsednik.
„I predsednik parlamenta i potpredsednik PDK Kadri Veselji je sasvim protiv. Jedan od retkih koji podržavaju plan je nekadašnji šef diplomatije Petrit Seljimi. Iz Srbije se o tome praktično ništa ne može čuti“.
Nemački javni radio „Dojčlandfunk“ emitovao je 20-minutnu reportažu Norberta Mapes Nidika, novinara koji se ubraja u najbolje poznavaoce Balkana na nemačkom govornom području, navodi „Dojče vele“.
On je razgovarao i sa Kadrijem Veseljijem koji je rekao: „Neće biti podele i istovremeno neće biti Zajednice srpskih opština sa izvršnim ovlašćenjima“.
Radio prenosi reči Fljorine Duli iz Inicijative za stabilnost Kosova, koja potcrtava da Tači nema nikakvu podršku za svoje predloge, ni u narodu ni u parlamentu.
„Svi znamo kako je Tači postao predsednik. Tu su korišćeni svi načini zastrašivanja i to ne samo kosovskih političara već i stranih diplomata, sve kako bi Tači bio na vlasti“, rekla je ona.
Tači nema podršku ni najvažnijeg lista u zemlji, dnevnika „Koha ditore“, čiji glavni urednik Agron Bajram kaže: „Iskreno: ako se dogovorimo da Albanci sa juga Srbije pristupe Kosovu, a da Srbi sa severa Kosova budu u Srbiji — kako onda objasniti Albancima u Makedoniji da oni nemaju to pravo? Ili Bošnjacima u Sandžaku?“
U reportaži se dalje navodi da su posebno Austrijanci poput evropskog komesara Johanesa Hana i predsednika Aleksandera van der Belena, ohrabrivali ideju o razmeni teritorija, baš kao i visoka predstavnica EU Federika Mogerini.
„EU to izričito dozvoljava! To protivreči svakoj balkanskoj politici EU i Zapada u poslednjih 25 godina! To je okretanje u antievropskom smeru“, dodao je Bajrami za „Dojčlandfunk“.