Haradinaj je podsetio da su se granice Kosova rešavale, kako je rekao, čizmom (ratom), te da će se, ako zatreba, „puno vojničkih čizama naći sa obe strane“. Haradinaj nije precizirao koje su to dve strane, ali se smatra da misli na srpsku. Međutim, ima i onih koji na Kosovu veruju da bi neslaganje Tačija i Haradinaja moglo da izazove oružane sukobe među samim Albancima.
Da li je realno da Albanci međusobno zarate, to jest da se oružano sukobe, zbog različitih stavova oko konačnog dogovora sa Beogradom?
Analitičar sa Kosova i Metohije Aleksandar Stojanović kaže da Kosovo živi u stanju „kontrolisanih uslova“.
„Mislim da neće doći do ozbiljnijih sukoba među njima jer je korektor njihovih odnosa američka ambasada. Kada se vidi da stvari previšu talasaju, njih sve zajedno pozivaju na razgovor“, objašnjava Stojanović.
On napominje da bez obzira na poznatu netrpeljivost između Tačija i Haradinaja, takozvani predsednik Kosova i dalje ima jaku međunarodnu podršku, tako da će svi drugi akteri koji budu pokušali da ga sruše biti izvrgnuti pritiscima da se smire.
Stojanović, takođe, smatra da bi, kad ne bi bilo tih „kontrolisanih uslova“ koje stvara međunarodna zajednica, situacija među Albancima na Kosovu bila mnogo drugačija, pa čak i — brutalna.
„Da nema tog korektora odnosa među njima, dakle kada bi se ti odnosi sami uređivali, sve strane bi bile prepuštene same sebi. Verujem da bi moglo da dođe do sukoba, a to je čak procena i nekih Albanca i njihove intelektualne elite“, navodi naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, jak monitoring stranih sila koje postoje na Kosovu jedina je prepreka koja zasad tu netrpeljivost albanskih lidera drži pod kontrolom.
Sukob aktuelnih lidera Albanaca na Kosmetu tinja još od zločinačke OVK kad nisu mogli da se dogovore oko teritorije i plena. Izvesno je i da i Tači i Haradinaj sada koriste priliku da jednom zasvagda izbace jedan drugog iz igre.
Međunarodna zajednica nije baš naklonjena Ramušu Haradinaju jer je on pre svega vojnik, pa tek onda političar. Upravo zbog toga u kosovskim medijima se, doduše sporadično, pojavljuju vesti da bi mogli da uslede otvoreni sukobi pristalica dvojice ratnih vođa kosovskih Albanaca.
Javna je tajna da Kosovom naveliko šetaju oružane formacije koje kontrolišu određene delove teritorije, jer i Tači i Haradinaj žele da na vreme obezbede svoj deo kolača ako dođe do nekih unutrašnjih sukoba, pa i do likvidacija pristalica Tačija ili Haradinaja.