Ona je iznela utisak da se međunarodna granica sa BiH veoma dobro čuva i izrazila zadovoljstvo zbog dobre saradnje hrvatske i bosanskohercegovačke policije jer se brzo i dobro reaguje prilikom međusobnih sukoba migranata ili pokušaja ilegalnih prelazaka granice.
„Uverila sam se u profesionalnost policije, u dobru opremljenost zahvaljujući i Evropskoj uniji. Tu su razne letilice i termovizijske kamere i dobro se pokriva cela zelena granica“, ocenila je Kitarovićeva, koja je i sama deo granice pregledala termovizijskom kamerom, koja omogućava da se i u mraku jasno vidi kretanje ljudi.
Kako prenosi hrvatski portal „Indeks“, predsednicu je u jednom trenutku napao roj stršljenova, pa se tako i sama uverila u jednu od mnogobrojnih opasnosti koje vrebaju policiju u obavljanju svog posla.
Hrvatska sa BiH ima granicu dugu nešto malo više od 1.000 kilometara, a Kitarovićeva kaže da je uverena da će se problem migracija i ilegalnih pokušaja prelaska granice nastaviti.
Ocenila je da je postupanje hrvatske policije na granici u potpunosti u skladu sa regulativom EU, kako pri čuvanju granice, tako i u postupanju s migrantima koji pokušavaju ilegalno iz BiH da uđu u Hrvatsku.
Kao razlog za obilazak terena navela je brojne pritužbe hrvatskih građana uz zelenu granicu, koji su zabrinuti zbog povećanog broja ilegalnih migracija i koji strahuju za svoju sigurnost.
Istakla je i da je dobila molbu da pomogne Velikoj Kladuši u sprečavanju namere Evropske komisije da u tom gradu BiH bude osnovan veliki migrantski centar.
Rekla je da oni smatraju da je dobro da na jednom mestu bude koncentrisan velik broj migranata i traže da se u BiH na većem području izgradi više manjih centara, upravo zbog opasnosti od porasta kriminala i napada na ljude i imovinu.
„Ovo je spoljna granica Evropske unije i Šengena i mi kvalitetnim nadzorom granica pokazujemo spremnost na proširenje Šengena na Hrvatsku“, rekla je Grabar-Kitarović.