Pri tome ona je kazala da kada kaže velikosrpska agresija ne misli na građane Srbije, već isključivo na politiku i dela bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića.
„Kad je reč o procesuiranju ratnih zločina tokom agresije na Hrvatsku, Hrvatska može biti umereno zadovoljna“, rekla je Kolinda Grabar Kitarović, podsetivši da je i u pravosnažnoj presudi protiv Milana Martića i Milana Babića utvrđeno postojanje udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem proterivanja hrvatskog stanovništva sa „okupirane hrvatske teritorije sa ciljem stvaranja ’Velike Srbije‘“.
Navela je i presude za granatiranje Dubrovnika i masovni zločin na Ovčari i izrazila žaljenje što za tromesečnu opsadu Vukovara nije niko odgovarao, kao ni za mnoge druge zločine.
Posebno je naglasila kako je glavni kreator projekta „Velike Srbije“ Slobodan Milošević „izbegao konačnu presudu, što smatra velikom prazninom u ostavštini Suda“.
„Hrvatska potpuno podržava rad Međunarodnog krivičnog suda i poštuje sve njegov presude, iako povremeno izražava neslaganje s određenim aspektima rada Suda“, rekla je hrvatska predsednica.
Nijednom rečju, međutim, nije pomenula etničko čišće koje su sprovele hrvatska vojska i policija u akcijama „Oluja“ i „Bljesak“ i najpre osuđujuće, a potom oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
„Iako je presuda na suđenju Ratku Mladiću donela značajno olakšanje porodicama njegovih brojnih žrtava genocida u Srebrenici, ovde moram ponovno da podsetim da je on upravo u Hrvatskoj 1991. godine započeo svoj ratni pohod, da bi ga kasnije nastavio u susednoj Bosni i Hercegovini“, rekla je Kolinda Grabar Kitarović.
Iznoseći zamerke na račun Suda hrvatska predsednica je rekla da je MKSJ previše vremena potrošio na proceduralna i statusna pitanja, a nedovoljno vremena da žrtvama pruži osećaj zadovoljene pravde.
„Na kraju, Slobodan Milošević kao glavni kreator projekta „Velike Srbije“, koji je doveo do tragedije u bivšoj Jugoslaviji, izbegao je konačnu presudu, što ostavlja veliku prazninu u ostavštini Suda“, rekla je Kitarovićeva.
Priznala je, doduše, da nije lako naći snagu i priznati da su neki od vaših sunarodnika počinili zločine i da za njih treba da odgovaraju.
Tanjug