Komemoraciji u baptističkoj crkvi prisustvovalo je 3.500 ljudi, među kojima članovi porodice, saradnici, političari, kao i građani Arizone koje je u Senatu zastupao više od tri decenije.
Bivši potpredsednik SAD, demokrata Džo Bajden se od republikanca Mekejna oprostio rečima da ga je smatrao bratom sa kojim je imao puno „porodičnih svađa“. Bajden se tokom govora rasplakao.
Prema njegovim rečima, Mekejn je bio otelotvorenje osnovnih vrednosti kao što su pravičnost, iskrenost i poštovanje i borio se za građane među političarima čak iako se nisu slagali o tim pitanjima.
Komemorativna služba je završena zvucima pesme Frenka Sinatre „Moj put“ (My Way), prenosi AP.
Kovčeg sa posmrtnim ostacima Mekejna je zatim vojnim avionom krenuo za Vašington gde će biti izložen u zgradi Kongresa u petak, a u subotu će biti održana služba u Nacionalnoj katedrali u američkoj prestonici.
Senator Mekejn će biti sahranjen u Američkoj mornaričkoj akademiji u Anapolisu, u državi Merilend.
Mekejn je u svom političkom testamentu zatražio da mu na sahrani govore bivši američki predsednici Barak Obama i Džordž Buš Mlađi, ali je i poručio da ne želi prisustvo aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa.
Netrpeljivost između Mekejna i Trampa počelo je tokom kampanje za predsedničke izbore 2016. godine kada je senator tvrdio da Tramp nije kadar za najvišu funkciju u SAD.
Potom je, ipak, podržao Trampovu nominaciju unutar partije, ali je podršku kasnije povukao. Tokom Trampovog mandata, Mekejn je često iskazivao neslaganje sa politikom Bele kuće.
Na komemoraciju nije pozvana ni Sara Pejlin, bivša guvernerka sa Aljaske, koja je kada se on kandidovao na predsedničkim izborima 2008. godine bila njegov kandidat za potpredsednika.