U drugom delu festivala posebno se izdvaja jedna umetnička celina koja stoji na prelazu između izvođačkih i vizuelnih umetnosti, a koju odlikuje upravo „smrt izvođača“ — blok pozorišnih instalacija. Tako će publika imati priliku da pogleda čak tri pozorišne instalacije, neke od njih rađene u produkciji značajnih evropskih pozorišnih institucija, kao što su berlinsko pozorište HAU i švajcarsko pozorište Vidi iz Lozane. Sve tri produkcije isključuju prisustvo glumaca na sceni, što otvara prostor za polemiku o ulozi glumca u savremenom pozorištu.
Festival će 14. septembra zvanično otvoriti francuska predstava „Svita br. 3 „Evropa“ Žorisa Lakosta, koja obuhvata 28 numera, a svaka je posvećena jednoj članici EU, ukazujući na to kako odustajemo od vrednosti Evropske unije. An Loren Viguru, ataše za kulturu sa Francuskog instituta u Srbiji, istakla je da je ova predstava sačinjena od materijala koji je reditelj, zajedno sa drugim umetnicima, skupljao iz čitavog sveta.
„Radi se o govorima najrazličitijih vrsta koji su okupljeni u grupe po tonalitetu, ritmu, onome što zovemo boja glasa. Sakupljeni materijal je deo enciklopedije reči koja je izvor za brojne Lakostove predstave. U Evropi možemo da čujemo različite diskurse koji su prepuni mržnje, ksenofobije i bavljenja nacionalnim identitetima. Na neki način ne znamo kako da se odredimo prema takvim govorima. Reditelj na svoj umetnički način pokušava da otvori tu temu i zajedno sa nama razmišlja o tome. Ove godine kada obeležavamo sto godina od kraja Velikog rata ova predstava još dodatno dobija na značaju“, naglasila je Viguruova.
Na konferenciji za novinare održanoj u Skupštini grada prisutnima se obratila i ambasadorka Izraela u Srbiji Alona Fišer Kam, koja je navela da joj je veoma drago što je ovogodišnji beogradski internacionalni pozorištni festival u glavni program uvrstio predstavu „Pa'am“ („Jednom davno“) mladog izraelskog multimedijalnog umetnika Nadava Barnee.
„Reditelj je vrlo mlad, a što je interesantno, bavi se uglavnom temama vezanim za smrt. Ova instalacija u kojoj nema živih izvođača na sceni sastavljena je iz uspomena tri značajna izraelska umetnika — tu se prepliću njihova intimna sećanja i političko, kolektivno sećanje. Fragmenti sećanja sežu između života i smrti i između prošlosti i sadašnjosti“, ocenila je ambasadorka Izraela.
Posebna pažnja na ovogodišnjem festivalu biće usmerena na komad „Večna Rusija“ u produkciji nemačkog teatra Hau Hebel am Ufer, a u režiji Marine Davidove.
Frank Bauman, direktor Gete instituta, koji je dugogodišnji partner Bitef festivala, zaključio je da je Bitef politički orijentisan jer mora da bude, tako da i obe nemačke produkcije dovode izuzetno političke predstave.
„Postoje mnoge stvari koje mi se u Rusiji dopadaju i koje su izuzetno dobre. Produkcija dokumentuje jednu istoriju zemlje i to nekih vek unazad. Znači, ona se bavi periodom od cara do današnjeg predsednika. To je jedna ogromna zemlja, sa jednom ogromnom istorijom i naravno, ta zemlja će nastaviti da postoji“, ukazao je direktor Gete instituta.
Na konferenciji za medije obratili su se još i direktor i umetnički direktor festivala, Miloš Latinović i Ivan Medenica, koji su najavili prateće programe ove međunarodne pozorišne manifestacije.
Pored već dobro poznatih segmenata „Bitef Polifonija“, „Bitef Biblioteka“, „Showcase domaćih pozorišta“, publika će narednog meseca imati prilike da prisustvuje i Filozofskom teatru, tribini „Međuprostor vizuelne umetnosti i teatra“, „EU dan na Bitefu“, predstavljanju projekta „Digitalizacija Bitefa“ i „Vivisekcija Bitef organizma“.
„Showcase domaćih pozorišta“ obuhvatiće predstave koje su tematski povezane sa problematikom glavnog programa: „Jami distrikt“ (koprodukcija Bitef teatra, Centra za kulturu Tivat, Asocijacije MASZK iz Segedina i Tink Tenk Studija iz Novog Sada) i „Klošmerl“ u režiji Kokana Mladenovića (Beogradsko dramsko pozorište), „Režim ljubavi“ u režiji Bojana Đorđeva (Atelje 212) i „Urnebesna tama“ Jovane Tomić (Atelje 212).
„Bitef Polifonija“ pod naslovom „Kako si ti živ“ otvoriće dijalog o temama kojima je ovogodišnji festival posvećen, a u okviru „Bitef Biblioteke“ biće predstavljene knjige koje se tiču pozorišta.
Posle svake predstave dramaturg Milena Minja Bogavac razgovaraće sa autorima, festival će okupiti i mlade menadžere festivala iz čitavog sveta koji će pratiti Bitef i imati predavanja, a biće i predstavljena kompletna arhivska građa Bitefa digitalizovana u saradnji sa Univerzitetskom bibliotekom „Svetozar Marković“.
Sekretar za kulturu grada Beograda Ivona Jevtić istakla je da je sekretarijat za kulturu ove godine izdvojio 26 miliona dinara za Bitef, što je dva miliona više nego prethodne godine.