Poslednja u nizu stiže iz vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS), koja dolazak akademika Bećkovića doslovce vidi kao „udar u temelje države“ Crne Gore.
Drugi festival književnosti „Ćirilica“, u organizaciji Narodne biblioteke Budve i Udruženja knjižara i izdavača Crne Gore, održaće se od 23. avgusta do 3. septembra na trgu između Crkve Svete Trojice i crkve „Santa Marija in punta“ u budvanskom Starom gradu. Akademiku Matiji Bećkoviću biće prvi dolazak u Budvu nakon decenije.
Međutim, sam pomen Matije Bećkovića izaziva histeriju među tzv. Dukljanima, pa i ne čudi da je najava njegovog dolaska u Crnu Goru propraćena salvom negativnih komentara, a, čini se, i pritajenom željom određenih pojedinaca da se srpski akademik proglasi personom non grata u Crnoj Gori.
Takva poruka čita se i između redova saopštenja budvanskog DPS-a, u kojem se Bećkoviću zamjera dosjetka što Crnogorce naziva „Montenegrinima koji ispunjavaju milom ono što je okupator pokušao silom“, te da je onima koji se izjašnjavaju kao Crnogorci ostalo još samo da „promijene pol“. Saopštenje najslikovitije objašnjava ideološku matricu pomenutog segmenta društva koji dolazak najvećeg srpskog pjesnika vidi kao nešto što je u suprotnosti sa „promocijom crnogorskih nacionalnih i državnih interesa“.
Da su makar malo promislili, u DPS-u bi svakako shvatili da konstatacijom da opoziciona vlast u Budvi pozivanjem akademika Bećkovića „udara na temelje države“ najlošije govore o sopstvenoj državi. Jer kakva je to država koju iz temelja može da uzdrma jedan pjesnik?
Profesor Filozofskog fakulteta u Nikšiću i afirmisani prozni i dramski pisac Dragan Koprivica prije svega primjećuje da se „sa sigurnošću može reći da je tužna i režimska zemlja koja je u nezboru sa svojim velikim pjesnicima“. On za Sputnjik dodaje da je za takvo stanje „obično po pravilu kriva vlast, a ne veliki pjesnik koji progovara glasom naroda“.
„Naravno, pjesnik ima kritički stav u kojem mogu da se dese i neke note koje mogu biti malo oštrije, ali pjesnik biva kao probuđeni dio naroda i glas savjesti toga naroda. Ako se dolazak Matije Bećkovića tretira kao udar na državu, onda su vjerovatno neki udareni u glavu. Jer to je samo antireklama Crne Gore u domaćim i međunarodnim okvirima“, ocjenjuje Koprivica.
Kako ističe, treba uvijek imati razumijevnja za velike pjesnike i najveće sinove svog naroda u poeziji, pa iako se nekada desi neka „oporija izjava“ ne treba je uzimati za zlo.
„‘Ćirilica‘ je toliko moćna kulturna manifestacija, pa očigledno postoji i zavist iz režimskih krugova zato što u Budvu koja je slobodan grad od DPS-a svake noći dolazi masa naroda i sluša kulturne sadržaje koji su na ponos Crne Gore, a sigurno i šire“, kaže profesor Koprivica za Sputnjik.