„Pre svega vrh (kompanije) ’Auto-strejd per la Italija‘ mora da podnese ostavku“, poručio je danas Tonineli na Fejsbuku.
On je za državnu televiziju RAI 1 izjavio da ta kompanija „nije bila sposobna da ispuni svoje obaveze propisane ugovorom o regulaciji rada na ovoj infrastrukturnoj jedinici“, prenosi Rojters.
Vlada će, kako je kazao, takođe razmotriti ukidanje ove kompanije koja je u sastavu „Atlanta grupe“, a koja je imala koncesiju za rad na vijaduktu Morandi i uvešće novčane kazne pomenutoj grupi, prenosi Tanjug.
„Ovlastio sam ministre da započnu sve procedure za primenu sporazuma, kojim će opozvati koncesije date ovim kompanijama i zahtevati značajne kazne za njih, koje mogu da dostignu do 150 miliona evra, a na osnovu uslova propisanih ugovorom“, rekao je on.
„Grupa Atlanta“ kao i kompanija „Auto-strejd per la Italija“ nisu bile dostupne za bilo kakav komentar, napominje britanska agencija.
Italijanska agencija „Ansa“ je prethodno, pozivajući se na izvore iz vatrogasne brigade, izvestila da je u rušenju nadvožnjaka poginulo najmanje 35 osoba, među kojima troje maloletnika od osam, dvanaest i trinaest godina.
Kako je agencija navela, vatrogasci su čitave noći pretraživali mesto urušavanja nadvožnjaka, za slučaj da možda postoje osobe koje su zatrpane pod ruševinama.
Vijadukt Morandi, na delu auto-puta A10, urušio se usled jake oluje praćene grmljavinom, a svedoci tvrde da se urušio usled udara groma.
„Bilo je tek nešto iza 11:30 časova kada je grom pogodio most i on se urušio“, kazao je jedan od svedoka, Pjetro M. za „Ansu“.
Nadvožnjak je, prema navodima britanskog Rojtersa, izgrađen 60-tih godina prošlog veka, a rekonstruisan 2016. godine.
Tonineli je prethodno rušenje nadvožnjaka nazvao „neprihvatljivim“, dodajući da će, ako je razlog ove tragedije nehat, „platiti ko god da je napravio grešku“, prenela je agencija AP.