„Želimo da dobijemo mogućnost da proverimo rezultate analiza koje su izveli britanski specijalisti, jer do danas niko u svetu nema nijednu zvaničnu informaciju o onome što se dogodilo u Velikoj Britaniji“, naglasio je Jakovenko.
Incident u Solsberiju
U britanskom gradu Solsberiju 4. marta su otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU) Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija, što je izazvalo veliki međunarodni skandal. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A-234 umešana Rusija, što Moskva kategorički negira.
Ruska strana je više puta zatražila da joj se dozvoli pristup istrazi i otrovanim građanima. Britanske vlasti su ignorisale sve zahteve.
Bivši britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson je, optužujući Rusiju, proglasio „dokaze“ o njenoj krivici „zapanjujućim“. Međutim, optužbe su se pokazale neistinitim: direktor tajne laboratorije britanskog Ministarstva odbrane izjavio je da stručnjaci nisu uspeli da utvrde poreklo supstance kojom su, kako tvrdi britanska strana, otrovani Skripaljevi.
Sredinom maja bivši agent GRU je otpušten iz bolnice, a njegova ćerka izašla je iz bolnice još sredinom aprila.
Incident u Ejmsberiju
Početkom jula su u drugom britanskom gradu — Ejmsberiju — hospitalizovane dve osobe nakon „izlaganja nepoznatoj supstanci“. Jedna od žrtava je umrla, a muškarac je došao svesti.
Skotland jard je saopštio da su oni otrovani istom supstancom kao i bivši Skripaljevi. Zasad nema nikakvih dokaza.