U toj rezoluciji se takođe navodi da bi napredak u rešavanju tog slučaja trebalo da bude jedan od faktora za dalji razvoj odnosa SAD i Srbije, javlja „Glas Amerike“.
Kako se navodi, usvajanjem rezolucije u Odboru za spoljne poslove otvoren je put za njeno usvajanje pred punim sastavom Kongresa. U rezoluciji, kojom se izražava stav Predstavničkog doma o ubistvu američkih državljana Ilija, Agrona i Mehmeta Bitićija, navodi se da bi pojedince odgovorne za ubistvo trebalo izvesti pred lice pravde i da je za osudu to što „još niko nije proglašen krivim za pogubljenje braće Bitići ili bilo koje druge zločine povezane sa njihovom smrću i što nijedan pojedinac nije optužen za te užasne zločine“.
„Za Vladu Srbije i relevantna ministarstva i kancelarije, uključujući i Specijalno tužilaštvo za ratne zločine, jedan od prioriteta trebalo bi da bude da što pre istraže i krivično gone aktuelne i bivše zvaničnike za koje se veruje da su direktno ili indirektno odgovorni za njihovu smrt“, navodi se u usvojenoj rezoluciji.
U rezoluciji se poručuje da bi SAD trebalo da izdvoje dovoljno sredstava za pomoć Vladi Srbije i praćenje njenih napora u istrazi i krivičnom gonjenju odgovornih, kao i da bi napredak u rešavanju ubistva braće Bitići trebalo da ostane jedan od značajnih faktora koji bi odlučivali o daljem razvoju odnosa SAD i Srbije.
Kako se navodi u saopštenju advokata koji zastupa porodicu Bitići, usvajanju rezolucije prisustvovali su i članovi porodice i njihovi zastupnici.
„Dok Goran Radosavljević i drugi odgovorni za ubistvo moje braće ne budu privedeni pravdi, nećemo stati i nećemo biti ignorisani“, rekao je brat ubijene braće Ilir.
Ili, Agron i Mehmet Bitići uhapšeni su krajem juna 1999. zbog ilegalnog ulaska u tadašnju SR Jugoslaviju, zbog čega ih je sud u Prokuplju osudio na 15 dana zatvora. „Glas Amerike“ navodi da su četiri dana pre isteka kazne izvedeni iz zatvora i odvedeni u Petrovo Selo u istočnoj Srbiji, gde su 9. jula ubijeni.
Njihova tela nađena su 2001. u jednoj od dve masovne grobnice u tom mestu, nedaleko od nastavnog centra za obuku antiterorističkih jedinica MUP-a Srbije.
Za njihovo ubistvo nije niko optužen, a dvojica policajaca kojima se sudilo zbog optužbi da su protivpravno lišili slobode braću Bitići pravosnažno su oslobođeni 2013. godine. U kontekstu ubistva braće Bitići pominjalo se i ime tadašnjeg pukovnika specijalnih snaga policije Srbije Gorana Radosavljevića Gurija, dodaje „Glas Amerike“.
Tanjug