Neustrašiva Kostarika samo do boda, srećne „sajdžije“ idu dalje (foto)

© Sputnik / Aleksandr Krяžev / Uđi u bazu fotografijaReprezentativci Kostarike proslavljaju gol protiv Švajcarske
Reprezentativci Kostarike proslavljaju gol protiv Švajcarske - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola E grupe Švajcarska — Kostarika. Stadion „Nižnji Novgorod“ u Nižnjem Novgorodu.

Ne postoji možda časniji oproštaj sa ovog prvenstva od ovog koji nam je priredila Kostarika. Od prvog trenutka nije ih zanimalo to što im bodovi ne donose ništa. Što preko puta sebe imaju ekipu koja nije izgubila dvadeset i nešto mečeva u nizu, što je 6. na listi FIFA… Zanimali su ih bodovi, nadigravanje i golovi. Nijednog trenutka tokom meča nisu posustali. I kada su stvarali šanse, pa iz kontre primili gol. Nastavili su da ređaju prilike i uspeli da postignu gol. Jurili su drugi, jurili pobedu. Borili se na svakom delu terena. I opet je sevnula brza kontra Švajcaraca, i opet minus na semaforu, i opet nema predaje. Povukli su napred kao da igraju veliko finale. To im se brzo isplatilo, donelo jedanaesterac iz koga je Ruiz uspeo da izjednači na 2:2. Za visoko podignute ruke uvis. Za podignute glave i mogućnost da svima pogledaju u oči. Bravo za Kostariku. A Švajcarcima čestitke što igraju svoju igru, što nemaju mnogo „klizanja“ u igri, što su disciplinovani i što znaju šta žele.

KRAJ UTAKMICE

90'+ GOL! Brajan Ruiz pogađa iz penala, nakon što je lopta prvo udarila prečku, pa golmana Zomera u leđa.

© Sputnik / Aleksandr Krяžev / Uđi u bazu fotografijaBrajan Ruiz postiže gol iz penala za izjednačenje Kostarike na meču protiv Švajcarske
Brajan Ruiz postiže gol iz penala za izjednačenje Kostarike na meču protiv Švajcarske - Sputnik Srbija

90'+ PENAL ZA KOSTARIKU! RUIZ ĆE ŠUTIRATI! Oboren je jedan igrač u šesnaestercu Švajcarske.

89' Sudija nakon VAR-a presuđuje da je prekršaju u šesnaestercu prethodio ofsajd jednog igrača Kostarike.

© Sputnik / Aleksandr Krяžev / Uđi u bazu fotografijaOdluka VAR sistema o penalu za Kostariku
Odluka VAR sistema o penalu za Kostariku - Sputnik Srbija
Odluka VAR sistema o penalu za Kostariku

VAR ODLUČUJE O PENALU ZA KOSTARIKU!

88' GOL! Josip Drmić iz voleja matira golmana.

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaJosip Drmić i Denis Zakarija raduju se nakon gola u meču protiv Kostarike
Josip Drmić i Denis Zakarija raduju se nakon gola u meču protiv Kostarike - Sputnik Srbija
Josip Drmić i Denis Zakarija raduju se nakon gola u meču protiv Kostarike

77' Velika prilika za Švajcarce. Josip Drmić je naleteo glavom nakon centaršuta, lopta pogađa okvir gola.

Kostarika se ne zadovoljava nerešenim rezultatom, nastavlja da napada i diktira tempo.

56' GOL! Kostarika konačno realizuje jednu od brojnih šansi posle kornera. Vaston je bio strelac.

© REUTERS / Lucy NicholsonVaston postiže gol za izjednačenje
Vaston postiže gol za izjednačenje  - Sputnik Srbija
Vaston postiže gol za izjednačenje

53' Nova šansa Kostarike, Ovijedo je šutirao sa 7-8 metara iskosa, preko gola.

49' Pokušaj Švajcaraca iz velike daline, odlazi preko gola. Rodrigez je šutirao.

48' U nastavku meča Kostarika ponovo prva dolazi do šanse. Solidan pokušaj Kembela sa 8-9 metara, ali šut odlazi pored gola.

46' Počinje drugo poluvreme.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

31' GOL! Švajcarska vodi! Džemaili je strelac!

30' Kembel dobija žuti karton.

© Sputnik / WC2018-NNO-remotes / Uđi u bazu fotografijaDetalj sa utakmice Švajcarska - Kostarika
Detalj sa utakmice Švajcarska - Kostarika - Sputnik Srbija
Detalj sa utakmice Švajcarska - Kostarika

Kostarika igra fantastično od početka meča. Kao i svi autsajderi pre nje, krenula je na pobedu, bez obzira na to što joj bodovi ne znače ništa. To samo može da raduje navijače u Srbiji. Zasad sreća i golman Zomer čuvaju Švajcarce.

20' Ponovo Kolindres sa ivice šesnaesterca, odličan šut u donji desni ugao, ali Zomer to odlično brani.

Kostarika veoma opasna na početku utakimce, golman Švajcarske spasava svoje saigrače.

10' Kolindres pogađa prečku sa ivice šesnaesterca!

7' Gamboa snažno sa ivice šesnaesterca, ali golman to sjajno brani.

6' Borhes glavom sa 11 metara od gola, pogađa stativu.

1' Počinje utakmica trećeg kola grupe E između Srbije i Brazila.

© REUTERS / Carlos BarriaPočetak meča Švajcarska - Kostarika
Početak meča Švajcarska - Kostarika - Sputnik Srbija
Početak meča Švajcarska - Kostarika

UOČI UTAKMICE…

Meč Švajcarske i Kostarike nema toliki značaj kao utakmica između druge dve selekcije u ovoj grupi, ali bi pobeda Švajcarcima mogla da donese prvo mesto u grupi. Kostarika je, sa dva poraza, već otpisana i nema nikakvih šansi za prolazak dalje, pa će igrati samo za prestiž i čast, ali i prvi postignuti gol na ovom šampionatu.

Razočarani reprezentativci Srbije posle poraza od Švajcarske - Sputnik Srbija
2:1 Dva gola i dve provokacije Šaćirija i Džake za preokret Švajcaraca (foto)

Švajcarci su u prva dva kola ostvarili željene rezultate — nerešeno sa Brazilom i pobedu nad Srbijom, tako da im sada ostaje samo da dovrše posao protiv, uslovno rečeno, najslabijeg protivnika u grupi. Međutim, neće to biti nimalo lako, s obzirom na to da se Kostarika u oba meča pokazala kao veoma čvrsta ekipa. Švajcarskoj u ovom meču odgovara svaki rezultat. „Sajdžije“ čak mogu i da ga izgube, jer ako Brazil pobedi Srbiju — Švajcarska će kao druga ići dalje. Ipak, čisto sumnjamo da će Petkovićev tim ići na takav scenario, štaviše, verujemo da će napasti Kostariku.

Što se postave tiče, teško da će selektor Švajcarske išta menjati, osim, možda, centarfora, pa bi tako umesto Seferovića od prvog minuta mogao da zaigra Gavranović.

Slavlje igrača Brazila posle pobede nad Kostarikom - Sputnik Srbija
Hrabra Kostarika i presrećni Brazil u 90'+, Kutinjo i Nejmar za 2:0 (foto)

Kostarika je porazom od Brazila izgubila sve šanse da se nađe u drugom krugu, pa će protiv Švajcarske igrati za prestiž i prvi postignuti gol na Mundijalu. A ako je to preksinoć mogao Maroko protiv Španije, iako se nalazio u sličnoj situaciji, ne treba sumnjati ni da će Kostarika odigrati utakmicu makar na nivou prve dve. Inače, može se reći da ekipa iz Srednje Amerike nije nadigrana ni u jednoj od prve dve utakmice, pa treba očekivati nešto slično i večeras. A vreme je možda i da im sreća, koja im je okrenula leđa protiv Brazila, danas nadoknadi, iako je za njih ovaj meč rezultatski potpuno nebitan. Oskar Ramirez verovatno neće menjati ništa, ni što se postave ni što se taktike tiče.

Ovde svi već vide rutinsku pobedu Švajcarske, koja jeste bolja ekipa, ali daleko od toga da samo treba da se pojavi na terenu i da će se bodovi sami upisati. Švajcarska je ekipa koja je 6. na rang-listi FIFA, i tu nije slučajno. Ima 25 mečeva bez poraza, što je za svako poštovanje. Ali ni Kostarika nije slučajno na prvenstvu sveta. Namučili su „tikosi“ Srbiju, a još više Brazil. Igraju izuzetno borbeno, brzo. Umeju i te kako da iznenade iz daljine, a i da začaraju svoju mrežu. Navas brani u životnoj formi i može biti noćna mora za „sajdžije“. Dobra strana Švajcaraca je njihovo strpljenje, i što ne gube živce ni kada im ne ide. Videli smo to i protiv Srbije. Ali bili su i oni na tapetu zbog orlova svojih igrača. Morao je da reaguje i savez, da se oglašava. Pitanje je u kojoj će atmosferi dočekati meč i koliko će ostati fokusirani na teren. Kostarika svakako želi bodove. Takvim ekipama ne znači mnogo što nemaju šansi za prolaz. Videli smo već nešto slično od Peruanca i Marokanaca. Biće to svakako jedan uzbudljiv meč.

Poslednji meč ove dve selekcije su odigrale 2010. godine. U prijateljskoj utakmici, Kostarika je slavila sa 1-0.

Stadion „Nižnji Novgorod“, na kome se igra ovaj meč, izgrađen je specijalno za Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ovde će biti održane utakmice u grupama, utakmica osmine finala i četvrtfinala. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 45.331 gledalac, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Nižnji Novgorod, prestonicu Povolžja, grad mistične prošlosti i sportske budućnosti.