2:1 Dva gola i dve provokacije Šaćirija i Džake za preokret Švajcaraca (foto)

© REUTERS / Ricardo MoraesRazočarani reprezentativci Srbije posle poraza od Švajcarske
Razočarani reprezentativci Srbije posle poraza od Švajcarske - Sputnik Srbija
Dan 9: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica drugog kola E grupe Srbija — Švajcarska. Stadion „Kalinjingrad arena“ u Kalinjingradu.

Utakmice puna naboja od samog starta. Velika želja na obe strane je „ubila“ lep fudbal. Srbija je krenula u napad od samog starta utakmice, zaređala šanse. U tim trenucima je na terenu dominirao Mitrović. Postigao ja fantastičan gol i tada se činilo da sve ide bolje nego što je iko zamislio. U nastavku meča, posebno između 25. i 35. minuta, Švajcarska je preuzela inicijativu, držala loptu i pretila iz šansi. Drugo poluvreme je ponovo počelo šansama za Srbiju, ali vrlo brzo je Džaka, već u 52. minutu, maestralno šutirao i izjednačio. U nastavku meča sudija je u nekoliko navrata seckao igru Srbije prekršajima u napadu, gde je možda najviše pogrešio prilikom skoka Mitrovića sa dvojicom odbrambenih igrača, pao u šesnaestercu, tražio penal, ali „dobio“ samo faul u napadu. Ponestalo je snage ekipi Mladena Krstajića, sredina terena je prepuštena „sajdžijama“, a oni su zaređali nekoliko dobrih prilika, gde je Stojković čuvao Srbiju. Posle kretanja svih u napad, sevnula je kontra u kojoj je Šaćiri izbio ispred Stojkovića, koji je bio nemoćan. Veliki poraz Srbije, bolan… Veliko slavlje Švajcaraca. Ostaje Brazil, pa šta nam bog da. U tom meču nemamo šta da izgubimo, a da dobijemo možemo mnogo.

KRAJ UTAKMICE

© Sputnik / Elena Rusko / Uđi u bazu fotografijaAleksandar Mitrović na utakmici protiv Švajcarske
Aleksandar Mitrović na utakmici protiv Švajcarske - Sputnik Srbija
Aleksandar Mitrović na utakmici protiv Švajcarske

89' GOL! Šaćiri iz kotranapada

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaDžerdan Šaćiri pored Duška Tošića i Vladimira Stojkovića postiže gol na utakmici Srbija – Švajcarska
Džerdan Šaćiri pored Duška Tošića i Vladimira Stojkovića postiže gol na utakmici Srbija – Švajcarska - Sputnik Srbija

87' Žuti karton za Aleksandra Mitrovića zbog protesta

87' Korner za Srbiju, sviran faul u napadu

83' Šaćiri preambiciozno pokušava sa 30 metara, lopta odlazi preko gola.

82' Korner za Švajcarsku nakon intervencije Ivanovića.

Uprkos svim upozorenjima ruskih službi bezbednosti fudbalskim savezima kao i navijačima da navijaju u duhu fer-pleja i ne krše pravila ponašanja, švajcarski fudbaleri to nisu poštovali.

81' Izmena u Srbiji: Izlazi Luka Milivojević, ulazi Radonjić

77' Kontra Švajcarske hladnokrvno zaustavljena

74' Ozbiljna šansa za Švajcarsku, ali Stojković zatvara, na kraju sviran ofsajd.

73' Izmena u reprezentaciji Švajcarske: izlazi Džemaili ulazi Embolo

68' Posle odlične akcije centaršut Kolarova po zemlji, kasni Mitrović

66' Sudija propušta da dosudi penal nad Mitrovićem i svirao je faul u napadu

65' Krstajić reaguje: Ljajić ulazi umesto Kostića

58' Neočekivano Šaćiri iz okreta šutira levom nogom i pogađa same rašlje sa spoljne strane.

Posle dve solidne šanse Srbije, usledilo je ono čega smo se plašili. Na jednu odbijenu loptu naleće Džaka, i fantastično šutira za 1:1. Očekuje nas žestok meč do kraja.

52' GOL 1:1 Na odbijenu loptu nakon šuta Šaćirija koju je izblokirao Kolarov, sa druge strane naleće Džaka i jakim udarcem matira nemoćnog Stojkovića. Prilikom proslave gola, Džaka je pokazivao albanske orlove na grudima, provocirajući Srbe na tribinama.

© Sputnik / Elena Rusko / Uđi u bazu fotografijaSlavlje švajcarskih reprezentativaca na utakmici protiv Srbije
Slavlje švajcarskih reprezentativaca na utakmici protiv Srbije - Sputnik Srbija
Slavlje švajcarskih reprezentativaca na utakmici protiv Srbije

51' Akcija po sredini šesnaesterca, Mitrović, Tadić i Sergej kombinuju kao na malom fudbalu, od svega samo aut

Bora Čorba je već „opevao“ prvo poluvreme u svom maniru

46' Počinje drugo poluvreme

​Švajcarci odlični, u posedu lopte, i u nekoliko navrata Srbija se branila panično, ali, što je najbitnije, na odmor se otišlo sa rezultatom iz petog minuta.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Razgovor Mitrovića i Šaćirija na izlasku u tunel, na kraju pozdrav

45+ Nemanja Matić dobija žuti karton

45'+ Bomba Tadića sa 20 metara posle povratne lopte Mitrovića glavom, lopta je prozujala iznad prečke.

44' Centaršut iz kornera ide na drugu stativu, lopta pogađa iznenađenog Tošića i odlazi u gol-aut. Velika šansa je propala

42' Tadić probija po desnoj strani, izbacuje dvojicu igrača i centarira, ali na drugoj strani nema nikog.

39' Žuti karton za Luku Milivojevića

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaLuka Milivojević dobija žuti karton na meču protiv Švajcarske
Luka Milivojević dobija žuti karton na meču protiv Švajcarske - Sputnik Srbija
Luka Milivojević dobija žuti karton na meču protiv Švajcarske

39' Pokušaj provokacija Šaćirija i Džake nad Mitrovićem

37' Oštar centaršut, odbijena lopta dolazi do Tadića koji dobro šutira desnom nogom, ali se golman Švajcarske našao na pravom mestu

36' Prekršaj nad Mitrovićem na ivici šesnaesterca s leve strane, prilika za Kolarova

33' Žuti karton za Sergeja nakon oštrog starta

© Sputnik / Elena Rusko / Uđi u bazu fotografijaSergej Milinković Savić i nemački sudija Feliks Brih na utakmici protiv Švajcarske
Sergej Milinković Savić i nemački sudija Feliks Brih na utakmici protiv Švajcarske - Sputnik Srbija
© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaSergej Milinković Savić
Sergej Milinković Savić - Sputnik Srbija
Sergej Milinković Savić

31' Korner za Švajcarsku, posle pokušaja glavom, lopta ide preko gola

30' Brza akcija Švajcarske kroz sredinu, Džemaili sa tri metra odlično šutira, fantastična reakcija Stojkovića, ostaje 1:0

Srbija igra fantastično u prvih dvadeset minuta. Više izglednih prilika pred golom Zomera. Nižu se pokušaji večeras fantastičnog Mitrovića, Sergeja Milinkovića Savića i ofanzivnog Ivanovića. Švajcarci dolaze do šesnaesterca Srbije, ali tu im se uglavnom prekidaju napadi. Zasad veoma visok ritma utakmice.

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaSergej Milinković Savić i Akanđi
Sergej Milinković Savić i Akanđi - Sputnik Srbija
Sergej Milinković Savić i Akanđi

20' Kombinuju Tadić i Kostić, niska lopta na penal ali tamo nije bilo nikog od naših igrača. Srbija nastavlja sa napadima

19' Razigrani Mitrović atraktivno je pokušao posle prijema lopte na grudi da makazicama ugrozi golmana, solidan pokušaj.

Ogromna podrška Srbiji sa tribina, ori se „Srbija, Srbija!“

© REUTERS / Mariana BazoNavijač Srbije na utakmici protiv Švajcarske
Navijač Srbije na utakmici protiv Švajcarske - Sputnik Srbija
Navijač Srbije na utakmici protiv Švajcarske

16' Srbija nastavlja sa napadima. Dobar pokušaj Sergeja sa dvadesetak metara, prolazi po desnoj strani gola golmana Zomer.

15' Dobra šansa za Srbiju: Kostić je prošao po levoj strani, skoro do gola, centrirao na drugu, ali Mitrović nije uspeo da je zahvati na volej

14' Mitrović glavom sa ivice šesnaesterca posle centaršuta Ivanovića sa desne strane, malo iznad prečke

10' Solidna šansa Švajcaraca posle prodora po levoj strani, usledio je šut Džemailija pored gola Stojkovića

​Podršku Srbiji pokazao je i ruski senator Aleksej Puškov na Tviteru:

5' GOOOOOL! MITROVIĆ! Fantastično glavom na cenaršut Tadića!

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaMitrović slavi gol
Mitrović slavi gol - Sputnik Srbija
Mitrović slavi gol

1' Počela je druga utakmica drugog kola grupe E između Srbije i Švajcarske

© REUTERS / Fabrizio BenschPočetak utakmice Srbija - Švajcarska
Početak utakmice Srbija - Švajcarska - Sputnik Srbija
Početak utakmice Srbija - Švajcarska

UOČI UTAKMICE…

Slavlje igrača Brazila posle pobede nad Kostarikom - Sputnik Srbija
Hrabra Kostarika i presrećni Brazil u 90'+, Kutinjo i Nejmar za 2:0 (foto)

Kada su 1. decembra prošle godine izvučene grupe za Svetsko prvenstvo i kada smo videli sastav grupe E, odmah se znalo da će utakmica između Srbije i Švajcarske biti presudna za odgovor na pitanje — ko će među 16 najboljih na svetu. I dok smo, navijački, verovali da bi Srbija u ovaj duel mogla da uđe sa 3 boda, verovatno niko ni u ludilu nije mogao da očekuje da će Švajcarci odigrati 1-1 sa Brazilom. Taj „iks“ je dodatno zakomplikovao stvari u ovoj grupi jer je, možda, čak i veći od ona 3 srpska boda protiv Kostarike, a i „karioke“ je bacio u veliki problem.

Šta reći o Srbiji a ne biti subjektivan? Posle osvojena 3 boda protiv Kostarike, malo ko je očekivao da će „orlovi“ biti usamljeni na čelu ove grupe. Sada je prilika da se sa još 3 boda protiv Švajcarske osigura osmina finala pre susreta u trećem kolu sa Brazilom. Da li su izabranici Mladena Krstajića sposobni za to? Ovo će, svakako, biti puno teži meč nego onaj protiv Kostarike. Biće više varnica, naboja, a i ulog je mnogo veći.

Fudbaleri Srbije posle utakmice sa Bolivijom - Sputnik Srbija
Sputnjikov skener: Sudar dve vojske, a ovo su „ratnici“

Ako odbrana bude na vrhunskom nivou kao protiv Kostarike, puno toga će zavisiti od sredine terena, na kojoj će Matić i Milivojević voditi pravi rat sa veznjacima Švajcarske. I ma koliko većina misli da će u toj priči ključan biti fudbaler Mančester junajteda, mišljenja smo da je ipak Milivojević taj koji može doneti prevagu na sredini terena i „uštopovati“ Šaćirija. Od osovine Sergej—Mitrović se puno očekuje, a vreme je i da se srpski centarfor iskupi za promašene „zicere“ protiv Kostarike. A zašto ne očekivati i neku dalekometnu „bombu“ Luke Milivojevića? U Kristal palasu ove sezone je umeo dosta uspešno da šutne sa distance.

Što se Švajcarske tiče, to je možda ne previše talentovana, ali radna, fizički spremna i taktički veoma zrela ekipa. Vladimir Petković je dobro uklopio igrače sa različitih podneblja, što se videlo i u kvalifikacijama, ali i u utakmici protiv Brazila. Prijateljska utakmica pred sam Mundijal koju su odigrali protiv Španije završila se nerešenim rezultatom 1-1, i pravi je pokazatelj da Švajcarce nipošto ne treba potcenjivati. Najjači deo ove reprezentacije je vezni red Rodrigez—Džaka—Behrami—Šaćiri—Džemaili, pa bi dueli na sredini mogli da budu presudni za ishod ove utakmice.

Navijači Srbije i Rusije na utakmici protiv Kostarika - Srbija - Sputnik Srbija
A šta će albanskih 16 miliona naspram 200 miliona Srba i Rusa?!

Ako ne nasednu na moguće provokacije i u meč uđu hladne glave, fudbaleri Srbije se ovde mogu nadati dobrom rezultatu. Tri boda vode „orlove“ pravo u osminu finala, a Švajcarce kući, dok bi eventualni remi ili poraz doveli do najnepovoljnije moguće situacije za Srbiju — „vađenje“ protiv Brazila u poslednjem kolu nije nešto što bismo preporučili ni mnogo jačim reprezentacijama od naše.

Svlačionice obe ekipe pred utakmicu:

Ovaj meč će pratiti cela Srbija. Pogledajte koja očekivanja od „orlova“ je za Sputnjik izneo  legendarni fudbaler Dragoslav Šekularac.

Srbija igra, Bora komentariše. Ovo su stihovi o Šaćiriju i Behramiju.

Srpske fudbalere očekuje „domaća“ atmosfera — Rusi uz Srbiju, skandiraju „Krim je Rusija, Kosovo je Srbija“: