Švedska pregazila Meksiko 3:0, ali ga potop Nemačke odveo u 1/8 finala (foto)

© Sputnik / Pavel Lisicыn / Uđi u bazu fotografijaŠveđani proslavljaju gol protiv Meksika
Šveđani proslavljaju gol protiv Meksika - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola F grupe Meksiko — Švedska. Stadion „Jekaterinburg arena“ u Jekaterinburgu.

Švedska je pokazala da ume da igra kada mora. A morala je. Odavno nije bilo ovako dobro organizovane igre Švedske. Zatvorili su sve prilaze svojoj mreži. Čuvali gol sa 7-8 igrača maltene ceo meč, a u napadu bili konkretni. Skoro svako istrčavanje su završavali šutom… I na kraju zasluženo slavili. Možda 3:0 i nije baš rezultat koji najbolje opisuje stanje na terenu, jer je i Meksiko imao svoje šanse, trudio se, posebno Čičarito, na sve načine da dođe do gola, ali nije se dalo ovaj put. Na sreću njihovu, Južna Koreja napravila istorijski podvig i Nemačku, aktuelnog svetskog šampiona, poslala kući sa ogromnih 2:0. Švedska sa prvog mesta ide u osminu finala, dok je Meksiku pripala druga pozicija.

KRAJ UTAKMICE

81' Šansa za Meksiko, dobar udarac s leve strane o zemlju, Čičarito ne stiže na vreme do nje.

© Andrew Couldridge Strepnja navijača Meksika
 Strepnja navijača Meksika  - Sputnik Srbija
Strepnja navijača Meksika

Na ovom mundijalu videli smo već 7 autogolova, što je rekord SP.

74' AUTOGOL ALVAREZA! ŠVEDSKA VODI 3-0

70' Solidan udarac Čičarita glavom posle kornera, završava preko gola.

62' GOL! Grankvist siguran iz penala!

© Sputnik / Pavel Lisicыn / Uđi u bazu fotografijaOčoa prima gol iz penala
Očoa prima gol iz penala - Sputnik Srbija
Očoa prima gol iz penala

61' PENAL ZA ŠVEDSKU

56' Sebastijan Larson izlazi iz igre, imao je problema sa vrtoglavicom i medicinska ekipa ga je iznela sa terena. Zameniće ga Jane Anderson.

50' GOL! Nekako lopta dolazi do Avgustinsona, šutira jako, Očoa blizu odbrane, ali lopta završava u mreži.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaAvgustinson proslavlja pogodak
Avgustinson proslavlja pogodak  - Sputnik Srbija
Avgustinson proslavlja pogodak

46' Počelo je drugo poluvreme.

Švedska se brani neverovatno, sa 8-9 igrača, a onda kontranapadima ugrožava Meksikance. Sudija je i pored VAR sistema propustio da dosudi penal, i to je situacija koja je u najmanju ruku diskutabilna. Meksiko je takođe igrao napadački, stvorio nekoliko dobrih prilika, ali bez realizacije. Gledamo zaista dobru takmičarsku utakmicu.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45'+ Brza kontra Švedske kroz sredinu, Berg je dobro prošao, šutirao je jako, ali zamalo neprecizno.

40' Galjardov niski centaršut, lopta preleće preko celog šesnaesterca, ali nije bilo nikog da je pokupi.

39' Vela u prilici za Meksiko, lopta daleko preko gola.

30' Posle kornera, lopta na 3 metra dolazi do Berga, koji šutira iz teške pozicije pod prečku, Očoa siguran. Novi korner za Šveđane.

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaGolman Meksika Giljermo Očoa na utakmici protiv Švedske
Golman Meksika Giljermo Očoa na utakmici protiv Švedske - Sputnik Srbija
Golman Meksika Giljermo Očoa na utakmici protiv Švedske

29' Nakon konsultacije sa VAR sistemom, sudija je ostao pri svojoj prvobitnoj odluci i pokazao da jedanaesterca za Švedsku nema.

28' Rukom je igrao Čičarito u šesnaestercu, sudija je odmahnuo rukom na proteste Šveđana i svirao korner.

18' Forsberg je šutirao iz šesnaesterca ali daleko iznad gola.

17' Šut Vele ka golu Švedske, završava pored stative.

12' Korner za Švedsku. Makazicama je pokušao Berg nakon što mu je jedan od igrača spustio glavom u petercu, lopta završava pored gola.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaNavijači Meksika
Navijači Meksika - Sputnik Srbija
Navijači Meksika

5' Skraćeni korner, šutirao je Forsberg direktno na gol, Očoa odlično reaguje i boksuje loptu, na gol-aut.

4' Slobodan udarac za Švedsku zbog igranja rukom Očoe van šesnaesterca.

1' Odmah žuti karton za Meksiko — Galjardo je zapisan.

1' Počinje utakmica trećeg kola grupe F između Meksika i Švedske.

UOČI UTAKMICE…

Još jedan uzbudljiv dan je za nama. Prilično dosadan meč je viđen između Francuske i Danske, gde su oba protivnika osvojila po bod i plasirala se u osminu finala. U drugom meču smo videli sjajne Perunace, kojima nije potreban veći motiv za pobedu od dresa koji nose. Savladali su izuzetno borbenu Australiju sa 2:0 i časno se oprostili od Rusije, iako su „kenguri“ mogli pobedom da se nadaju prolasku dalje. U noćnim terminima smo gledali dve sjajne utakmice. Argentina je posle triler završnice uspela da obezbedi drugo mesto u grupi i igraće sa Francuskom. Hrvatska je lako mogla biti poražena od Islanda, ali dobar napad i golman Kalinić su ipak osigurali tri nova boda, i sa 2:1 kući su poslali veoma dobre „vikinge“.

Očoa za sada brani sve što ide ka njemu - Sputnik Srbija
Zakomplikovalo se u grupi F: Istorijska pobeda Meksika, šampion nokautiran (video, foto)

Ponovo ćemo gledati sjajni Meksiko koji za protivnika ima Švedsku. U ovoj grupi su se stvari zakomplikovale. Meksiko se plasirao u nokaut fazu, ali još ne zna sa kog će mesta. Da ostane na prvom potreban mu je bar bod. Posle pobede nad Nemačkom, jasno je da ima velike šanse i protiv Švedske. Pitanje je samo da li će kalkulisati sa sastavom. Večina igrača je bila prehlađena i bolesna ranijih dana, bar prema izjavama iz meksičkog štaba, pa se možda može očekivati i malo izmenjen sastav na startu meča.

Meksiko svakako neće odustajati od svoje igre. Dobrog kretanja lopte, probijanja sa strane po krilima. Veoma su brzi, što im je velika prednost, posebno u ovom meču.

Švedska - Južna Koreja - Sputnik Srbija
Švedska 1 — 0 Južna Koreja: Mnogo borbe, šansi i promašaja, VAR odlučio pobednika (foto)

Švedska ima jasnu računicu i nema prostora za kalkulacije. Mora da pobedi i da se nada da joj naruku ide rezultat sa druge utakmice. Odigrali su Šveđani odlično utakmicu protiv Nemaca, bili na pragu velikog iznenađenja, ali im je sreća okrenula leđa u odsudnom trenutku. Možda im se sve to vrati danas. Postali su jako čvrsta ekipa, koja raste u poslednje vreme. Iako nemaju više Zlatana Ibrahimovića, postaju tim koji igra. Nije ih bilo na mundijalima poslednjih 16 godina, i sada žele da tu ostanu što duže. Berg ih je odveo u Rusiju, sa 8 pogodaka u kvalifikacijama, i od njega se nadaju da bi mogao da ih tu i zadrži. Iako će biti teško da se poklope sve kockice, oni će pokušati da urade ono što je do njih. Da pobede Meksiko.

Biće ovo zanimljiva utakmica. Švedska mora da juri pobedu, a nije napadačka ekipa. Igraće „dubinskim“ loptama, tražiti u napadu Berga ili Toivonena, koji umeju da se odlično snalaze u šesnaestercu protivnika. Sa druge strane, Meksiko nije ekipa koja zna da se brani. Meksikanci će pokušavati da napadaju, čak i ako ne budu u najjačem sastavu. Možda je, pored svih želja jednih i drugih, najrelanije da se ovaj meč završi podelom bodova. Ali već smo videli da predviđanja na ovom SP nisu nimalo zahvalna.

Pogledajte kakva očekivanja od ove utakmice ima legendarni trener Žoze Morinjo:

Stadion „Jekaterinburg arena“, na kome se igra ova utakmica, spomenik je arhitekture staljinističkog neoklasicizma. Kako bi se očuvao njegov istorijski oblik, iskorišćeni su stari zidovi, ali su dograđene dodatne tribine. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 35.696 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vam vodič kroz Jekaterinburg, ruski „prozor ka Aziji“, riznicu Urala, kapiju Sibira, grad čuven po zlatu.