„Mučenje lopte“ Francuza i zvižduci, Danci ostvarili cilj, čeka ih Hrvatska (foto)

© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaDetalj sa meča Danska Francuska
Detalj sa meča Danska Francuska - Sputnik Srbija
Dan 13: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola C grupe Danska — Francuska. Stadion „Lužniki“ u Moskvi.

Francuzi izgleda „vole“ rezultat 0:0. Na četiri prethodna prvenstva su bar jednu utakmicu završili tim rezultatom. I sada im je bod obezbedio prvo mesto u grupi. Odigrali su taktički, napadali češće, ali opet nismo videli ono što smo priželjkivali od Francuza. Možda ono najbolje čuvaju za osminu finalu, koju nisu tako lako obezbedili, iako im grupa nije bila preterano jaka. Danci su, kada su čuli za dešavanja na meču Australija — Peru, takođe „podigli ručnu“. Ostvarili su veliki uspeh, došli do nokaut faze u kojoj će se sastati sa Hrvatskom.

82' Fekir pokušava sa 20 metara, odlično šutira ali Šmajhel pokazuje da je jedan od najboljih golmana na prvenstvu.

Utakmicu grupe C između Danske i Francuske na stadionu „Lužniki“ prati 78.011 gledalaca, što znači da su kapaciteti stadiona gotovo popunjeni.

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaNavijačica Francuske pred meč
Navijačica Francuske pred meč - Sputnik Srbija
Navijačica Francuske pred meč

74' Promašaj Žirua nakon pokušaja glavom sa nekih 11 metara.

70' Šut Fekira sa ivice šesnaesterca, neprecizno

59' Eriksen je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali pored stative.

Zanimljivost: Danci nijednu od svih 18 utakmica koje su odigrali na svetskim prvenstvima nisu završili rezultatom 0:0.

46' Počelo je drugo poluvreme.

Još jedno loše poluvreme Francuske. Ne igraju „trikolori“ kako mogu, kako umeju… Mnogo su bolja ekipa od Danaca, ali u završnici su bez ideje. Maltene svaku akciju su pokušali da završe na individualni kvalitet pojedinaca, prodorom ili udarcem iz daljine. Zasad bez rezultata. Danci sigurni pozadi, uspevaju da odole brzim Francuzima, a i napadaju čim se ukaže prilika.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45'+ Žuti karton za Jorgensena

39' Snažan udarac Grizmana, pravo u Šmajhela.

33' Osman Dembele fantastično šutira sa dvadesetak metara iskosa, lopta odlazi levo od gola.

Posed lopte 71:29 u korist Francuske.

29' Brza odlična kontra Danaca po levoj strani. Usledio je oštar centaršut po zemlji, ali Mandanda nekako prvi dolazi do lopte i otklanja opasnost.

Francuska dominira terenom. Lopta u nogama je uvek kod njih, napada, ubacuje često u kazneni prostor, ali dosad bez velikih šansi, osim onog šuta Žirua iz 15. minuta.

15' Žiru pokušava sa ivice šesnaesterca, pogađa maltene rašlje gola, ali golman je izbacuje u korner.

© REUTERS / Axel SchmidtŠmajhel izbacuje loptu u korner posle odličnog šuta Žirua
Šmajhel izbacuje loptu u korner posle odličnog šuta Žirua - Sputnik Srbija
Šmajhel izbacuje loptu u korner posle odličnog šuta Žirua

1' Počela je utakmica trećeg kola grupe C između Danske i Francuske.

© REUTERS / /Gleb GaranichPočetak meča Danska - Australija
Početak meča Danska - Australija - Sputnik Srbija
Početak meča Danska - Australija

UOČI UTAKMICE…

Kilijan Mbape slavi gol na utakmici protiv Perua - Sputnik Srbija
1:0 Francuzi neubedljivi do 1/8 finala, Peru jako blizu gola, Mbape dovoljan za pobedu(foto)

U ovom meču gledaćemo još jednu borbu za prvo mesto u grupi. Francuska ako želi da ga zadrži, ne sme da izgubi od Danske. A treba izbeći i raspoloženu Hrvatsku, koja je baš demonstrirala snagu protiv Argentine, tako da Francuzi neće smeti mnogo da kalkulišu u ovoj utakmici. Ono što im odgovara jeste i remi, tako da nisu prinuđeni da srljaju. Sa onim što su pokazali dosad, ne smeju da budu zadovoljni. Imaju odlične igrače, pokriveni su na svim pozicijama, ali nešto ne štima. Ono što je njima u ovom trenutku najbitnije — obezbedili su plasman za dalje takmičenje, i mogu da se posvete poboljšanju opšteg utiska.

Grizman, Mbape i Dembele dosad nisu proradili kako se očekivalo, i danas je prilika da pokažu šta znaju. Za protivnika imaju solidnu Dansku, i da bi podigli samopouzdanje, treba ima pobeda. Njihove ambicije su velike, znaju „trikolori“ i kako se osvajaju prvenstva, samo još da zaigraju kako mogu, i da uživamo u njihovoj igri.

Žestoka borba na terenu u meču Danska Australija - Sputnik Srbija
1:1 VAR, hrabra Australija i sjajan gol Eriksena za podelu bodova (video, foto)

Danci imaju obavezu više. Iako su drugi, ukoliko u ne osvoje ni bod, moraju da gledaju šta na drugom meču radi Australija. To nije ono što treba da ih zanima. Oni će svakako prvo čuvati gol, to je sigurno, a u napadu šta urade. Igraju čvrsto, jako u duelu, na golu im je odlični Kasper Šmajhel, i to im mnogo znači. Nisu bez šansi, iako su objektivno slabija selekcija od Francuza. Opet će im napad zavisti od raspoloženja Kristijana Eriksena, koji igra u životnoj formi. Ne briljiraju na prvenstvu, ne postižu mnogo golova.

Pobeda bi donela mnogo jer bi izbegli Hrvatsku, koja u ovom trenutku deluje kao preveliki zalogaj za njih. Previše je kalkulacija, ali ono što im sigurno obezbeđuje plasman jeste bar jedan osvojen bod. Na tome će i biti zasnovana igra Danaca.

Ovo je odlična prilika da vidimo Francusku kakvu smo očekivali od početka Mundijala. Jaku, brzu, koja tečnom igrom, brzim prodorima po stranama i loptama u dubinu za odličnog Grizmana melje protivnika. Francusku koja diktira tempo, koja drži loptu u svom posedu, koja ume da vrši presing. Francusku od koje bi svi protivnici zazirali. To je slika koju njihovi navijači žele. Želi je sigurno i njihov selektor Didije Dešam. Sa druge strani, Danci nisu ekipa koja je u ovom meču bez šansi. Ukoliko im se pruži prilika i ako protivnik ne podigne nivo igre u odnosu na prethodne utakmice, imaju čemu da se nadaju. Australija im je pokazala kako može da se igra protiv Francuza. Moraće dobro da se oznoje, ali im to možda otvori vrata i daljeg plasmana, do osmine finala SP, tako da se vredi pomučiti. Toga su svesni i sami. A najave govore da Francuska neće izaći u najjačem sastavu, što malo pojačava šanse Danaca.