2:0 Veliko srce Peruanca slomilo Australiju, Gerero je perunaski „bog“

© Sputnik / Nina Zotina / Uđi u bazu fotografijaKariljo proslavlja pogodak
Kariljo proslavlja pogodak - Sputnik Srbija
Dan 13: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola C grupe Australija — Peru. Stadion „Fišt“ u Sočiju.

Veliko srce Peruanaca im je donelo prve bodove na SP na kom su se našli posle 32 godine. Bez šansi za prolaz dalje, bez motiva koji „ubija“ i daleko iskusnije reprezentacije, Peru je izašao na teren i pokazao da mu osim motiva da pobedi za grb koji nosi, veći motiv ne treba. Ugledali su se na hrabre Marokance koji umalo da naprave senzaciju sinoć sa Španijom, i odigrali kako znaju, najpre borbeno i požrtvovano, a onda i u nekim trenucima atraktivno. Gerero je samo dodao još jedan razlog zbog kog će ga smatrati večitom legendom peruanskog fudbala. Mnogo toga lepog proživeo je Peru na ovom prvenstvu, lepo obeležio svoj „kambek“ na najveću fudbalsku smotru. Australija je imala šanse za prolaz samo u slučaju pobede. Jurila je od početka gol, pokušavali, bili žustri, stvarali polušanse, ali nije im se dalo. Peru je možda bio potčinjeniji na terenu, ali golovi su ti koji se broje, Peru ih je postigao dva.

Utakmicu na stadionu „Fišt“ u Sočiju prati 44.073 gledaoca. Ukupan kapacitet ovog stadiona je 44.287 gledalaca. Prvu utakmicu na turniru na ovom stadionu, kada su se sastale Španija i Portugalija, posetilo je 43.866 gledalaca. Drugi meč, između reprezentacija Belgije i Paname, privukao je 43.257 ljudi, a u trećoj utakmici u kojoj su se srele Nemačka i Švedska, stadion je bio ispunjen do poslednjeg mesta.

83' Metju Leki se ušetao u šesnaesterac ali je oklevao pri šutu, pa je loptu pokupio golman Perua.

79' Još jedan žuti karton, ovoga puta za Peruance — Hurtado je zapisan u sudijsku beležnicu

66' Tom Rogič dobija žuti karton.

Australija sa nekoliko odličnih šuteva, opasno je zapretila Peruancima — više u poslednjih 5 minuta, nego za celo prvo poluvreme.

© REUTERS / Francois LenoirNeverovatna želja Peruanca da zabeleže pobedu na SP vidi se i na ovoj fotografiji
Neverovatna želja Peruanca da zabeleže pobedu na SP vidi se i na ovoj fotografiji - Sputnik Srbija

60' Žuti karton za Arzanija.

50' GOL! PAOLO GERERO! Čovek koji je živa legenda Perua, koji ih je i doveo u Rusiju, sada im verovatno ovim golom obezbeđuje i prvu pobedu na Svetskom prvenstvu.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

34' Opasna akcija Australije kroz sredinu, u tri poteza lopta upućena ka Lekiju, ali Anderson Santamarija neverovatno izbacuje sa dva metra od gola. Posle kornera, Jedinak glavom preko gola.

27' Rogič u odličnoj prilici posle solo prodora ili driblanja četvorice igrača, dobro šutira, ali u golmana. Od svega samo korener za Australiju.

Kariljo proslavlja pogodak

18' GOL! PERU VODI 1:0 KARILJO! Sjajna, brza akcija Perua. Duga lopta na 16 metara, Gerero ju je lepo obradio, poslao centaršut na drugi kraj šesnaesterca, a na nju naleće Kariljo i iz zahvata je fantastično na volej zakucava u donji desni ugao.

Australija je od početka krenula s jasnim ciljem da postigne gol. Njima treba pobeda, kako bi se nadali povoljnom razvoju situacije u drugoj utakmici. Pritiskaju Peru, pokušavaju i kroz sredinu i preko bokova, ali zasad Peru odoleva. Nije bilo stopostotne šanse u prvih 15 minuta igre.

10' Mile Jedinak je zaradio žuti karton posle grubog starta. Dobro je prošao.

7' Polušansa, Tomi Jurič je pokušao da centrira nakon prodora do gol linije, ali loptu je pokupio golman Galese.

1' Počela je utakmica trećeg kola grupe C između Australije i Perua.

© REUTERS / Francois LenoirPočetak meča Australija - Peru
Početak meča Australija - Peru - Sputnik Srbija
Početak meča Australija - Peru

UOČI UTAKMICE…

Zanimljiv duel nas čeka između Australije i Perua. „Kenguri“ nisu bez šansi za dalji plasman i pokušaće da urade sve kako bi mogli da se nadaju povoljnom rezultatu na drugom meču grupe C.

Golman reprezentacije Australije Metju Rajan na utakmici Danska-Australija na Svetskom prvenstvu u fudbalu - Sputnik Srbija
Australijski golman doveo mnogobrojnu porodicu na Mundijal

Nisu mnogo pokazali Australijanci, bili su potpuni autsajderi, ali ni Francuska ih nije nadigrala, pa verovatno neće ni Peru. Borbeni do kraja, umeju da napadaju stihijski, golman Rajan u odličnoj formi, a bod koji su osvojili protiv Danaca im možda postane zlata vredan. Nemaju šta da izgube, a ako im se poklope zvezde, u slučaju pobede, bili bi tamo gde im niko nije davao šanse da će se naći — u osmini finala SP.

Bert van Marvijk, holandski selektor koji ih vodi, ima mnogo utakmica iza sebe i zna kako se igra na rezultat. U njemu možda leži i najveća snaga ovog tima, kao i u njegovoj produženoj ruci na terenu, Timu Kejhilu, kome je ovo poslednje prvenstvo u karijeri.

Kilijan Mbape slavi gol na utakmici protiv Perua - Sputnik Srbija
1:0 Francuzi neubedljivi do 1/8 finala, Peru jako blizu gola, Mbape dovoljan za pobedu(foto)

Peru je od onih ekipa, koje na osnovu igre nisu zaslužile da se nađu na začelju svoje grupe bez osvojenog boda. Iako ih nije bilo na SP pune 32 godine, Peruanci su pokazali da znaju da igraju fudbal. Neki ih smatraju reprezentacijom koja je najviše napredovala u poslednje četiri godine. Odigrali su odličnu utakmicu protiv Francuza, izgubili je, ali imali su posle nje za čim da žale. Odlični su bili Gerero, Farfan i momci protiv „trikolora“, i to im je pokazatelj koliko mogu. Ne deluju kao ekipa koja će se tek tako oprostiti od prvenstva.

Juče smo videli Maroko bez ikakvih šansi da prođe dalje, ali rešen da savlada Španiju, i bio veoma blizu toga. Upravo to očekujemo i od Peruanaca, čiji su navijači preplavili Rusiju i koji uživaju u svakom meču.

Iako Australija ima čemu da se nada u slučaju pobede, a i bodovi su joj bitni, čini se da malo veće šanse za pobedu ima Peru. Možda reprezentativci Perua nemaju dovoljno iskustva igranja na mundijalima, ali želju, htenje i jak karakter su pokazali u svih 180 minuta. Od njih isto očekujmo i danas, a možda ih sreća malo više pogleda. Zaslužili su je.

Ishod utakmice između Australije i Perua prognozirao je i čuveni trener Žoze Morinjo: