Iz Ministarstva odbrane Crne Gore potvrđeno je da je Velika Britanija, kao vodeća zemlja u NATO Fondu povjerenja, sa još nekoliko zemalja saveznica, obezbijedila blizu 700.000 evra za projekat uništenja preko 400 tona viškova municije u Crnoj Gori. Kroz taj projekat, kako je najavljeno, očekuje se da se uništi i „dio municije koji nije mogao da se rešava kroz dosadašnje projekte“.
Crna Gora je inače kroz MONDEM projekat i u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama u proteklih nekoliko godina predano radila na uništavanju viškova naoružanja, čime je ukupnu količinu viškova od preko 10.000 tona smanjila za 85 odsto.
Za preostalih 400 tona koliko treba da bude uništeno do sredine 2019. godine smatra se da se radi o viškovima naoružanja sovjetske proizvodnje, pretežno torpeda i bojevih glava protivbrodskih raketa, a koja su ostala u skladištima u Crnoj Gori zbog nemogućnosti da budu uništena.
Kako izvještava RT, NATO trenutno traži izvođača radova za popis i uništenje preostalog sovjetskog oružja u Crnoj Gori, dok bi, prema mišljenju eksperata, to oružje pod izgovorom demilitarizacije moglo biti izvezeno i poslato u neke od zemalja gdje se vode konflikti.
Specijalisti takođe poručuju da je oružje sovjetske proizvodnje veoma teško otkriti po serijskim brojevima, dok je organizacija „Konflikt armament risrč“ ranije objavila da je oružje iz skladišta država Istočne Evrope, koje je vojska SAD otkupila 2015. godine, završilo u rukama terorista u Siriji.