2-2 Maroko za čast i pamćenje, Aspas i VAR spasli Španiju (foto)

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaEl Neseri slavi pogodak
El Neseri slavi pogodak - Sputnik Srbija
Dan 12: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola B grupe Španija — Maroko. Stadion „Kalinjingrad arena“ u Kalinjingradu.

Videli smo utakmicu kakvu niko nije očekivao. Niko nije mogao da pretpostavi da će otpisani Maroko, bez ikakvih šansi da prođe dalje, izaći na teren i na prvi način se „potući“ sa odličnim Špancima. I ne samo potući, već zaigrati ozbiljno, disciplinovano, organizovano. Sve su to uradili Marokanci. I prvi su poveli na meču. Brzo su izjednačili Španci, ličilo je na brzo preokret, ali to nisu pomislili igrači Maroka. Stvorili su „atlaski lavovi“ još nekoliko šansi, pogodili prečku posle sjajnog šuta iz daljine, ali ni tu nisu stali. Ponovo je želja da pobede Španiju, i pored toga što im ne znači ništa, prevagnula. Posle jednog kornera, zakucali su loptu glavom u mrežu, za neočekivanih 2:1.

Igrao se 82. minut. Trebalo je izdržati još desetak minuta. Ni tada se Maroko nije povukao, iako se očekivala totalna ofanziva „furije“. Igrali su hrabro kao i do tada. Ali Španija trenutno igra možda najlepši fudbal na svetu. To su pokazali u 90. minutu, kada je lopta sa strane ubačena u šesnaesterac Maroka, a Aspina, maestralno petom u trku, postiže prelep gol, o kom je zbog eventualnog ofsajda morao da odlučuje VAR. Pamtićemo ovaj sjajni Maroko, iako je završio poslednji u grupi.

KRAJ UTAKMICE

90'+ GOL! Majstorija Aspasa za izjednačenje! VAR presudio da nije bilo ofsajda!

Čeka nas izuzetno zanimljivih desetak minuta, pošto u ovoj situaciji prolaz Španije zavisi i od ishoda utakmice Iran —Portugalija.

82' GOL! Posle kornera, El Nesiri zakucava loptu glavom preko Ramosa! De Hea ju je ispratio samo pogledom.

© REUTERS / Christian HartmannDe Hea samo pogledom prati loptu koju ulazi u gol
De Hea samo pogledom prati loptu koju ulazi u gol - Sputnik Srbija
De Hea samo pogledom prati loptu koju ulazi u gol

80' Još jedna šansa Maroka.

Maroko nema nikakvu nameru da se preda. Muči odličnu Španiju, napada čim se ukaže prilika, a nije imao ni sreće u 55. minuta, kad je fenomenalno šutirao Amrabat. Lopta je kao projektil protutnjala pored De Hee, koji je samo pogledom uspeo da je isprati, ali je prečka spasla „furiju“.

Utakmicu Španija — Maroko u Kalinjingradu prati 33.937 navijača. Prethodne dve utakmice Svetskog prvenstva u fudbalu između reprezentacija Hrvatske i Nigerije (2:0) pratilo je 31.136 navijača, a između Srbije i Švajcarske — 31.167 navijača. Zvaničan kapacitet stadiona u Kalinjingradu tokom turnira je 33.973 ljudi.

63' Pike udara glavom pored leve stative nakon centaršuta iz korenera koji je izveo Isko.

55' Prečka Amrabata! Maroko nema sreće, pogodio je samo mesto gde se spajaju prečka i stativa.

© REUTERS / Mariana BazoVelika šansa za Maroko protiv Španije
Velika šansa za Maroko protiv Španije - Sputnik Srbija
Velika šansa za Maroko protiv Španije

46' Počelo je drugo poluvreme.

Pratimo neočekivano dobru utakmicu. Španija igra svoju igru, sa stalnim posedom lopte, mnogo kratkih dodavanja, ali ju je Butaib šokirao golom za vođstvo Maroka 1:0. Na sreću, vratila se Španija vrlo brzo sjajnom akcijom i izjednačila golom Iska. Lako je mogao da se desi novi „hladan tuš“ za Špance. Sam se ponovo pred golom našao Butaib, ali je De Hea sjajno skratio ugao i spasao „furiju“ nove jurnjave za golom. Ono što još izdvaja ovu utakmicu je broj podeljenih žutih kartona. Dosad smo ih videli četiri, i sve su dobili igrači Maroka.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30' Serhio Ramos izuven je iz kopački — bukvalno! Ambrabat je zaradio žuti karton.

© Sputnik / Elena Rusko / Uđi u bazu fotografijaInijesta dodaje kopačku Ramosu koju je "izgubio" u duelu sa Amrabatom
Inijesta dodaje kopačku Ramosu koju je izgubio u duelu sa Amrabatom - Sputnik Srbija
Inijesta dodaje kopačku Ramosu koju je "izgubio" u duelu sa Amrabatom

25' Butaib posle auta izbija ispred Pikea i Ramosa i u punom trku ulazi u šenaesterac, ali De Hea spasava Španiju novog rezultatskog minusa.

© REUTERS / Mariana BazoTrenutak kada Inijesta dodaje Isku koji postiže gol
Trenutak kada Inijesta dodaje Isku koji postiže gol - Sputnik Srbija
Trenutak kada Inijesta dodaje Isku koji postiže gol

20' GOL! ISKO IZJEDNAČAVA NAKON DODAVANJA INIJESTE! Španija u svom stilu sa nekoliko kratkih dodavanja i fenomenalnim završnim pasom Inijeste do Iska završava akciju.

14' GOL! Butaib kroz noge španskog golmana, nakon greške kapitena Serhija Ramosa.

© REUTERS / Gonzalo FuentesProslava gola Marokanaca
Proslava gola Marokanaca - Sputnik Srbija
Proslava gola Marokanaca

6' Korner za Španiju izveo je David Silva, odbrana Maroka to raščišćava.

1' Počela je utakmica trećeg kola grupe B između Španije i Maroka.

UOČI UTAKMICE…

Od 20 časova nas čeka rasplet u B grupi. Favorizovana Španija protiv otpisanog Maroka. Računica je jasna. „Furija“ mora po tri boda, Maroko da se ne obruka. Kada igra Španija, uvek gledamo dobar fudbal, biće tako i večeras, koliko god se Maroko trudio da joj pokvari igru.

Edison Kavani proslavlja svoj prvi pogodak na SP - Sputnik Srbija
Urugvaj 3—0 Rusija: Akinfejev nije dovoljan, Suarez i Kavani napokon proradili (foto)

Reprezentacija Španije je u prvom kolu remizirala sa Portugalijom, u drugom je veoma teško pobedila Iran i sada deli prvo mesto sa Ronaldom i ekipom. Da bi osvojili prvo mesto u svojoj grupi, Španci će morati veoma ozbiljno da odigraju ovaj meč jer je gol razlika verovatno ta koja će na kraju odlučivati o poretku u grupi B. I pored svih problema u koje je „furijav upala pred samo prvenstvo sa selektorom, pokazalo se da se Fernando Jero sasvim solidno snašao na klupi i da dobro predvodi ovu veoma iskusnu grupu fudbalera. Španci pred ovaj meč nemaju kadrovskih problema, pa očekujemo da će „gristi“ od samog početka jer joj jedino visoka pobeda garantuje da takmičenje u B grupi završi na njenom vrhu.

Saudijski reprezentativci proslavljaju svoj prvi pogodak na SP - Sputnik Srbija
Svaka čast, autsajderi! Salah bez pobede, gol Saudijaca u 94. minutu za 2:1 (foto)

Maroko je možda i neprijatno iznenađenje u ovoj grupi jer se od ove severnoafričke ekipe očekivalo daleko više. Kiks protiv Irana u prvom kolu je, u neku ruku, i odredio dalju sudbinu Marokanaca, pa je bilo malo očekivano i gotovo nemoguće da se za taj poraz iskupljuju protiv Portugalije ili Španije. Međutim, činjenica je da su protiv Ronalda i ekipe odigrali jedan sasvim solidan meč i da je pobeda Portugalije bila sve samo ne laka. A sa obzirom na to da su sada oslobođeni rezultatskog imperativa i više nemaju nikakve šanse za prolazak u narednu rundu, nije nemoguće da Marokanci odigraju jedan dobar meč i namuče Španiju, jer jednostavno nemaju šta da izgube.

Meč između Španije i Maroka nam donosi borbu za prestiž i borbu za prvo mesto. Španija je apsolutni favorit, ali će morati da „grize“ ako želi prvo mesto u grupi. Englezi i Belgijanci su pokazali na odličan način kako se igraju ovakve utakmice. Jero će imati isti zadatak — da napuni mrežu protivnika, kako bi i poslao poruku da je Španija spremna za visoke domete. Maroko, što je sigurno, neće izaći na teren da izgubi. Oni nemaju često priliku da igraju sa najboljima, i to će iskoristiti da se prezentuju na što bolji način. Ako im se ukaže prilika, neće propustiti i da iznenade. Ali za sve se pita Španija. Ekipa sa severa Afrike je izgubila sve šanse za dalji plasman, pa će igrati samo za prestiž, dok će „crvena furija“ morati da „grize“.

Stadion „Kalinjingrad“, na kome će se igrati ova utakmica, poznat i kao „Arena Baltika“, izgrađen je specijalno za SP. Nalazi se na ostrvu u samom centru grada. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 35.212 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Kalinjingrad, grad ćilibara i centar najzapadnije oblasti Rusije.