Svaka čast, autsajderi! Salah bez pobede, gol Saudijaca u 94. minutu za 2:1 (foto)

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaSaudijski reprezentativci proslavljaju svoj prvi pogodak na SP
Saudijski reprezentativci proslavljaju svoj prvi pogodak na SP - Sputnik Srbija
Dan 12: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola A grupe Saudijska Arabija — Egipat. Stadion „Volgograd arena“ u Volgogradu.

Saudijska Arabija nije najslabija ekipa grupe A. To je Egipat, sa sve „kraljem“ Salahom. Egipat je igrao loše, dok se kod „arapskih sokolova“ nije videlo da se radi o „revijalnoj“ utakmici. Napadali su i kada su gubili, promašili penal, iz kog je kao heroj izašao El Hadari i time ispisao nove stranice svetskog fudbala, i opet nisu pali. Trudili su se, i to im se vratilo. Koliko im je značila pobeda najbolje pokazuje sreća na njihovim licima, posle gola u 94. minutu, posle akcije koje se ne bi postidela ni Barselona. Svaka čast, autsajderi!

© REUTERS / Damir SagoljVeliko slavlje Saudijaca posle pobede
Veliko slavlje Saudijaca posle pobede - Sputnik Srbija
Veliko slavlje Saudijaca posle pobede

KRAJ UTAKMICE

90'+ GOL! SAUDIJSKA ARABIJA VODI! PRVA POBEDA SAUDIJSKE ARABIJE NA OVOM SP.

71' Muhamed Eleni je odlično primio loptu i šutirao visoko iznad gola Saudijske Arabije.

Egipat je prepustio igru Saudijcima i kao da se nalazi u malo podređenom položaju. Oni napadaju iz kontri, iako se očekivalo da će da oni biti ti koji diktiraju tempo i igru. Zasad bolji utisak ostavljaju „arapski sokolovi“, iako je rezultat izjednačen.

57' Trezege je pokušao glavom sa desetak metara posle dobrog centaršuta, ali lopta završava pored gola.

Gledamo utakmica koja je ušla u anale svetskog fudbala. Nju je svakako obeležio legendarni El Hadari. Egipatski golman je postavio rekord koji će teško biti oboren u budućnosti. Zasad je rezultat 1:1.

48' Solidna prilika za Saudijsku Arabiju, centaršut, ali odbrana Egipta to lako raščišćava, od svega samo korner.

46' Počelo je drugo poluvreme

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaPublika se zabavlja na meču Saudijska Arabija - Egipat
Publika se zabavlja na meču Saudijska Arabija - Egipat - Sputnik Srbija
Publika se zabavlja na meču Saudijska Arabija - Egipat

KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

45'+ FARADŽ OVOG PUTA PRECIZAN ZA SAUDIJSKU ARABIJU! 1:1

© REUTERS / Darren StaplesSalman el Faradž postiže prvi gol za Saudijsku Arabiju na ovom prvenstvu iz penala
Salman el Faradž postiže prvi gol za Saudijsku Arabiju na ovom prvenstvu iz penala - Sputnik Srbija

45'+ PONOVO PENAL ZA SAUDIJCE!

45'+ VAR PROVERAVA DA LI JE PENAL ZA SAUDIJSKU ARABIJU

41' PROMAŠAJ! Fahad ne uspeva da postigne prvi gol za arapske sokolove na ovom SP. El Hadari sjajno brani!

© Darren StaplesEl Hadari sjajno brani penal Fahadu
El Hadari sjajno brani penal Fahadu - Sputnik Srbija
El Hadari sjajno brani penal Fahadu

39' FATI IGRA RUKOM! PENAL ZA SAUDIJSKU ARABIJU!

35' Još jedna odlična prilika za Trezegea

33' Posle sjajnog dodavanja Salaha, Trezege propušta priliku da efektno matira golmana Saudijaca.

25' Salah ponovo opasan po gol Saudijske Arabije, lopta završava u gol-autu.

22' GOL! MUHAMED SALAH SA IVICE ŠESNAESTERCA!

© REUTERS / Jason CairnduffTrenutak kada Salah mestralno reaguje i lobuje golmana
Trenutak kada Salah mestralno reaguje i lobuje golmana - Sputnik Srbija
Trenutak kada Salah mestralno reaguje i lobuje golmana

15' Salem je povukao sa sredine terena, sam sebi obezbedio prostor za šut ali je zamalo bio neprecizan, lopta je otišla preko gola.

9' Korner za Saudijsku Arabiju.

3' Salah centrira i ubacuje loptu u šesnaesterac, ali lopta ne dolazi do nekog od njegovih saigrača.

1' Počinje utakmica trećeg kola grupe A između Saudijske Arabije i Egipta.

Navijači Egipta pred meč
© Sputnik / Konstantin Čalabov / Uđi u bazu fotografijaNavijači Saudijske Arabije pred meč protiv Egipta
Navijači Saudijske Arabije pred meč protiv Egipta - Sputnik Srbija
Navijači Saudijske Arabije pred meč protiv Egipta

Rasplet grupne faze takmičenja počinje danas sa dve utakmice koje se igraju od 16 časova. U jednoj od njih sudariće se fenjeraši Saudijska Arabija i Egipat, a utakmica  za obe ekipe ima revijalni karakter.

Navijačice Saudijske Arabije - Sputnik Srbija
„Desant na Staljingrad“: Arapi krenuli na utakmicu

Saudijska Arabija nije bila ekipa od koje je iko očekivao da nešto može da uradi na ovom SP. Bili su autsajderi i pre početka, a ni žreb im nije baš išao naruku. U prvoj utakmici su pomalo neočekivano poraženi visokim rezultatom (5-0) od domaćina, da bi kasnije Urugvaju skupo prodali kožu i kapitulirali sa samo jednim golom u mreži. Nisu se obrukali, pokazali su da znaju da „pikaju lopte“. Daleko su od jakih i ozbiljnih svetskih reprezentacija, ali može se reći da su se zasluženo našli među 32 ekipe.

Danas igraju sa Egiptom, i imaju možda i najveću šansu da nešto više urade od časnog poraza. Zanimljivo je da Saudijska Arabija ima u svojom redovima napadača Muhameda el Salavija, koji je bio jedan od najboljih strelaca ovih kvalifikacija, sa 16 pogodaka. Oni će juriti svoj prvi gol na ovom turniru, a ako budu mirni i ne budu srljali, mogu da iznenade Egipat.

Džamija Srce Čečenije u Groznom - Sputnik Srbija
Egipatski fudbaleri prisustvovali molitvi u džamiji „Srce Čečenije“

„Faraoni“ su došli na prvenstvo puni ambicija da urade nešto više i da se uključe u borbu sa osminu finala. Nisu imali mnogo sreće pri žrebu, a ni na samom terenu. Favorizovani Urugvajci su ih porazili tek u sudijskoj nadoknadi vremena, sa 2:1, iako su Saudijci bili lišeni usluga svog najboljeg igrača Muhameda Salaha. Ipak, u drugom meču sa Rusijom su pokazali mnogo mana u igri i tada su poraženi sa 3:1.

Danas će bez velikog motiva izaći na teren, sa Salahom ili bez njega, još uvek se ne zna, tako da neće biti favoriti u ovom meču. Kvalitetnija su ekipa, imaju pored Salaha i Gabra i Hegazija, igrače iz Premijer lige, ali su prilično „potonuli“ posle dva poraza. Mnogo toga u njihovoj igri zavisiće od motiva sa kojim budu izašli na teren.

Utakmica bez takmičarskog značaja može da donese dobar fudbal. Saudijci mogu da „igraju na loptu“ istrošenog Egipta, i da pojure svoj prvi gol na prvenstvu, a što da ne i pobedu. Egipat će takođe bar imati toliko motiva da se ne vrati kući sa 0 bodova na kontu. Salah i ekipa, ako odigraju pametno, imaće više šansi za pobedu. Ne budu li bili takvi i sa mislima da će „arapski sokolovi“ sami sebe pobediti, veoma lako mogu još jednom da se okliznu.

Stadion „Volgograd arena“, na kome će se igrati ovaj meč, izgrađen je specijalno za Svetsko prvenstvo u fudbalu, na mestu sovjetskog stadiona „Centralni“. Nalazi se u podnožju memorijalnog kompleksa gde je i jedna od najviših statua na svetu — „Majka otadžbina zove“. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 45.568 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vam vodič kroz Volgograd, grad na obali reke Volga, koji je postao veliki industrijski i trgovinski centar i kroz istoriju promenio nekoliko naziva. Poznat je širom sveta zahvaljujući jednoj od najkrvavijih bitaka koja je promenila tok Drugog svetskog rata.