Musa podigao „superorlove“: 2:0 protiv „vikinga“ za novu nadu Mesija (foto)

© Sputnik / Konstantin Čalabov / Uđi u bazu fotografijaSlavlje reprezentativaca Nigerije
Slavlje reprezentativaca Nigerije - Sputnik Srbija
Dan 9: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica drugog kola D grupe Nigerija — Island. Stadion „Volgograd arena“ u Volgogradu.

Musa je eksplodirao u drugom poluvremenu. Povukao je svoju ekipu, koja je pokazala mnogo bolje lice, posebno u poslednjih pola sata. Nekoliko lepih akcija po desnoj strani, preko Mozesa, i na drugoj strani Muse, strelca oba gola. Imao je brzi napadač i jedan sjajan šut sa 16 metara, ali se isprečila prečka. VAR sistem je doneo i jedanaesterac Islandu, posle nesmotrenog prekršaja Nigerijaca u svom kaznenom prostoru. Sigurdson nije bio precizan, tako da nismo gledali uzbudljivu završnicu, iako Islanđani nisu tu stali, već do samog kraja jurili makar počasni gol.

© REUTERS / Toru HanaiAhmed Musa slavi gol protiv Islanda
Musa podigao „superorlove“: 2:0 protiv „vikinga“ za novu nadu Mesija (foto) - Sputnik Srbija
Ahmed Musa slavi gol protiv Islanda
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaGolman Uzoho slavi pobedu nad borbenim Islandom
Golman Uzoho slavi pobedu nad borbenim Islandom

KRAJ UTAKMICE

81' Sigurdson promašuje ceo gol

80' PENAL ZA ISLAND

78' VAR ponovo odlučuje o penalu, nada za Islanđane

75' Musa na fantastičan način pretrčao po levoj strani, uleteo u šesnaesterac, prevario i golmana i „pocepao“ nebranjenu mrežu

© REUTERS / Sergio PerezAhmed Musa daje drugi gol Islandu
Ahmed Musa daje drugi gol Islandu

74' Musa sjajan solo prodor i odličan udarac unutrašnjim delom stopala sa ivice šesnaesterca, lopta završava na sredini prečke.

72' Polukontra Nigerije, povukao Mozes po desnoj strani, pokušao je da pronađe Musu u kaznenom prostoru Islanda, ali je pas bio prejak.

Posle primljenog gola, Island je krenuo da juriša ka golu, ali Nigerija odlično stoji na trenu, dobro pokrivaju teren i zasad bez većih problema presecaju napade upornih Islanđana. Očekuje nas još 25 minuta velike borbe.

47' GOL! Ahmed Musa na centaršut Mozesa zakucava u mrežu Haldoursona

46' Odmah na startu drugog poluvremena šansa za Nigeriju

Gledamo utakmicu bez mnogo šansi. Island konkretniji u napadu, iako loptu u nogama više drže Nigerijci (65%)

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

U finišu poluvremena Islanđani stvaraju šanse, ali još uvek bez rezultata

45' Slobodan udarac za Island, desno iskosa, pada na peterac, kači je jedan od igrača i odlazi u gol-aut

40' Dobra prilika za Island, povratna lopta po zemlji, ali niko nije naleteo na nju. U nastavku akcije nije bilo opasnosti po gol Nigerije

22' Korner za Island, golman Uzoho boksuje loptu, novi korner.

Posed lopte na strani Nigerije (69%), ali Islanđani konkretniji sa dva šuta, oba u okvir gola, dok Nigerija nije uputila nijedan.

3' Fantastičan slobodan udarac Sigurdsona, golman izbacuje u korner.

1' Počela je druga utakmica drugog kola grupe D između Nigerije i Islanda.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaReprezentacija Nigerije na utakmici protiv Islanda
Reprezentacija Nigerije na utakmici protiv Islanda
© Sputnik / Konstantin Čalabov / Uđi u bazu fotografijaReprezentacija Islanda na utakmici protiv Nigerije
Reprezentacija Islanda na utakmici protiv Nigerije

UOČI UTAKMICE…

Slavlje igrača Brazila posle pobede nad Kostarikom - Sputnik Srbija
Hrabra Kostarika i presrećni Brazil u 90'+, Kutinjo i Nejmar za 2:0 (foto)

Posle utakmice u kojoj je Brazil savladao Kostariku u nadoknadi vremena sa 2:0, na redu je, barem nama manje interesantna utakmica između Nigerije i Islanda.

To svakako ne znači da neće biti zanimljivo na terenu. Nigerija je izgubila prvu utakmicu od Hrvatske, koja je juče raznela jednog od favorita Argentinu, sa visokih 3:0. Sada „superorlovi“ nemaju prava na grešku ako žele nešto više na ovom prvenstvu. Bodove moraju da jure na ovom meču. U prvoj utakmici ni malo nisu bili loši, i pored poraza od 2:0. Nisu Nigerijci imali sreće, postigli su autogol, a kasnije napravili penal iz kojeg je Modrić bio precizan. Danas moraju da napadnu od samog starta. Da krenu ofanzivno, pa šta bude, jer Argentina neće biti dobar protivnik za „ostavljanje utiska“. Obi Mikel, Mozes, Ivobi i ostali momci imaju znanja da pobede Island.

Pobeda bi ih vratila u igru za prolazak dalje. Nalaze se u „grupi smrti“ u kojoj je već palo dva iznenađenja, pa što i se i oni ne bi pobrinuli da još više zakomplikuju situaciju do poslednjeg sudijskog zvižduka u trećem kolu.

Slavlje igrača Islanda - Sputnik Srbija
Čudo koje traje: Island slavi golmana, Mesija i sudiju (video, foto)

Island je već napravio veliki korak. Otkinuo dva boda „gaučosima i nastavio da pravi čuda na svetskoj fudbalskoj sceni. Bez velike zvezde, ekipa iz zemlje samo 330.000 stanovnika već neko vreme nije lak zalogaj ni za jednog protivnika. „Vikinzi“ igraju svoju igru, ne mnogo atraktivnu, ali za ceo tim nema izgubljene lopte, nema izgubljenog duela… Poslednji atom snage ostavljaju u tih 90 minuta, i zaista ih je teško savladati. To su poslednji osetili Mesi i ekipa, a pre njih nešto ranije Engleska, Austrija, Portugalija.

Ako prvi postignu gol biće nadomak još jednog podviga. Imaće tri boda u rukama, i teško će biti Nigerijcima da im ih otmu. Umeju da čuvaju rezultat, da igraju grubo, da seckaju igru… Posebno što bi ih tri boda dovela do velike bitke za osminu finala, u kojoj ih niko nije video.

Možemo očekivati veoma tvrdu utakmicu, između dva šesnaesterca, sa puno tračanja, jakih duela. U lepoti neće umirati ni jedni ni drugi. Igraće za bodove, a i jednim i drugima bod nije ono što ih zadovoljava. Biće zanimljivo biti videti šta će treneri tražiti od svojih izabranika. Island ume da igra na rezultat, možda bolje i od mnogo jačih ekipa. Sada im je potreban gol, i moraće da pojure. Ako ga budu primili, biće im jako teško da preokrenu. Ovde možda pobednika odluči trenutna inspiracija na terenu ili faktor sreće. Uzbuđenja neće faliti.