Tokom direktne linije sa Vladimirom Putinom, šef države u programu uživo sutra odgovara na pitanja građana Rusije. Prvi put ovakav format bio je organizovan 24. decembra 2001. godine, nakon čega je ovaj kontakt-program sa predsednikom postao tradicija i održava se jednom godišnje. Pauze su napravljene samo 2004. i 2012. godine.
„Direktna linija“ prošle godine je održana 15. juna. Razgovor sa građanima trajao je četiri časa, a ruski predsednik je za to vreme odgovorio na više od 70 pitanja.
„Ponekad vidimo stvari kojima treba posebna pažnja, kako od strane vlade, tako i na nivou predsednika. Mislim da je to koristan rad“, objasnio je sam šef države Vladimir Putin nakon prošlogodišnjeg razgovora sa građanima.
Nešto manje od 894.000 poziva i više od 340.000 SMS poruka stiglo je u sredu do 18.00 časova na adresu „Direktne linije“ s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, saopštili su organizatori događaja.
„Osim toga, u video-formatu poslato je 10.915 obraćanja. Preko aplikacije upućeno je više od petnaeest hiljada pitanja, preko društvenih mreža 41.223 osobe se obratilo predsedniku, a na specijalnom sajtu 165.000 ljudi je postavilo svoja pitanja“.
Inače, pitanja koje pošalju građani, a koja ne budu razmotrena tokom programa uživo, prosleđuju se resornim ministarstvima, kao i rukovodiocima regiona.
„Trudimo se da nakon ’Direktne linije‘ sva pitanja građana uputimo rukovodiocima regiona ili oblasti kako bi oni sami stekli realnu sliku o onome što se kod njih dešava. Najurgentnija pitanja prosleđujemo u direktni program, kako bi se za njih što pre čulo“, objasnio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Ove godine je obraćanje fudbalskog kluba „Tosno“ iz Lenjingradske oblasti odmah prosleđeno ministarstvu za sport i upravu Lenjingradske oblasti. Igrači ovog fudbalskog kluba su se inače predsedniku Putinu obratili sa molbom da se reguliše finansijska situacija, kako bi se rešilo pitanje brojnih nakupljenih dugova.
Prema rečima Peskova, za predsednika Putina svaki problem građana predstavlja problem državnih razmera.
„Bilo da se radi o popravci puteva ili problemima sa korupcijom, teškoća u vezi sa nabavkom medicinskih pomagala. Predsednik Putin svim ovim pitanjima i problemima poklanja apsolutno jednaku pažnju. Zato ga stanovništvo tako mnogo podržava“, istakao je Peskov.
Ove godine video-obraćanje predsedniku Putinu snimio je i gradonačelnik Novosibirska Anatolij Lokot, zamolivši za pomoć u vezi sa završavanjem građevinskih radova i puštanjem u rad novih stanica metroa u trećem po veličini gradu u Rusiji. Lokot je na svojoj stranici na društvenoj mreži Fejsbuk objasnio da je čitava građevinska dokumentacija gotova, ali da je nemoguće ovako veliki projekat završiti bez pomoći iz državnog budžeta. Takođe, gradonačelnik ovog najvećeg sibirskog grada istakao je da je „direktna linija“ odlična mogućnost za sve građane da se neposredno obrate lideru zemlje, kako bi se uz njegovu pomoć rešila pitanja koja je teško realizovati bez pomoći države.
Brojni su primeri značajnih promena koje su se desile nakon što su se građani obratili predsedniku. Da bi se bolje razumeo značaj ovog formata i interakcije predsednika sa građanima, mora se imati u vidu da je Rusija ogromna zemlja i da određene probleme najbolje poznaju sami građani „iz prve ruke“.
Dijapazon molbi i pitanja koji se postavljaju predsedniku je veoma širok. Od nabavke medicinske opreme, lekova i pomagala do promene zakona i pravila, infrastrukturnih zahvata i popravke velikih deonica magistralnih puteva, kao i popravke malih, ali važnih seoskih saobraćajnica do postavljanja filtera na dimnjake fabrika koji su do tada izbacivali štetne gasove, postavljanje osvetljenja, do otvaranja jaslica i obdaništa i još mnogo toga drugog.
Interesantna je bila „Direktna linija“ održana 17. aprila 2014. jer su tada prvi put stanovnici Krima u svojstvu građana Ruske Federacije postavljali pitanja Vladimiru Putinu. Tada je svoje pitanje putem video-snimka predsedniku postavio i bivši američki obaveštajac Edvard Snouden.
Jedne godine je predsednik čak morao javno da apeluje na pukovnika u penziji da dozvoli svojoj ženi da kupi psa.