Tokom avgustovskog puča Državnog komiteta za vanredne situacije u SSSR-u 1991. godine, budući predsednik Rusije Vladimir Putin, koji je u to vreme radio kod prvog gradonačelnika Sankt Peterburga Anatolija Sobčaka, bio je u nezavidnoj poziciji, pošto je bio oficir KGB-a, a predsedavajući KGB SSSR-a Vladimir Krjučkov se pridružio puču.
Putin je ispričao da se tokom puča našao u teškoj situaciji — Sobčak je otvoreno podržavao Borisa Jeljcina, ali je deo bezbednosnih snaga bio na strani Komiteta za vanredne situacije, koji je nastojao da spreči propast Sovjetskog Saveza. Putin je, kako je rekao, doneo „najispravniju odluku“.
„Prvo, moram da se osećam samouvereno“, rekao je Putin. „I zato je u ovoj situaciji najispravnija stvar za mene bila da napišem izveštaj i podnesem ostavku.“
Prema rečima ruskog predsednika, on je bio siguran da neće uspeti tako lako da dobije ostavku od Kručkova, ali je Sobčakov uticaj dozvolio da se ovo pitanje reši. Događaji koji su usledili u narednih nekoliko dana pokazali su da je Putin postupio ispravno ostavši na strani aktuelne vlasti — Državni komitet za vanredne situacije ne samo što nije uspeo da ostvari svoje ciljeve, nego je dobio i negativnu istorijsku ocenu Rusa zbog pokušaja obnove sovjetskog sistema i pobune protiv aktuelne vlasti.
Film „Sobčakov slučaj“ govori o prvom gradonačelniku Sankt Peterburga Anatoliju Sobčaku. Film će biti premijerno prikazan u Rusiji 12. juna 2018, a svetsku premijeru imao je na zatvorenoj projekciji Kanskog filmskog festivala 15. maja.