Na konferenciji „Mogućnosti doprinosa Kongresa srpsko-američkog prijateljstva promovisanju demokratskih vrednosti i ljudskih prava u Srbiji“ Skot je naveo da Izveštaj Evropske komisije beleži da nema dovoljnog napretka u oblasti vladavine prava i nezavisnosti pravosuđa, da ima ometanja privatnosti, slobode medije i diskriminacije, kao i nasilja nad ranjivim grupama.
„Vlade imaju ključnu ulogu u zaštiti osnovnih prava građana. Parlament mora da ima prostora za otvorenu debatu. Mediji imaju obavezu da informišu i da preispitaju autoritete. Država ima posebnu odgovornost prema siromašnima, starima, žrtvama nasilja u porodici, onima sa posebnim potrebama, kao i svima ostalima koje je lako prenebregnuti. Naravno, nijedna vlast ne može učiniti sve i za sve“, kazao je Skot.
On veruje da tradicionalno prijateljstvo i partnerstvo, koji su dominirali istorijskim odnosima srpskog i američkog naroda, treba da budu i dalje takvi i kazao je da je taj odnos bio prekinut devedesetih godina prošlog veka, kada je nacionalistički polet koji je pratio raspad bivše Jugoslavije udaljio dve zemlje.
„Ali iz naše perspektive nema prepreke ka vraćanju dobrih i prijateljskih odnosa naše dve zemlje kakvi su bili u periodu od jednog i po veka“, istakao je američki ambasador.
Naveo je da organizacije civilnog društva nisu pretnja političkoj vlasti, već su više stub uspešne političke strategije.
„Rukovodstvo Srbije navodi evrointegracije, ekonomski rast i jaku i dinamičnu demokratiju kao svoje prioritete. Upravo to i SAD žele za Srbiju. Naša pomoć je podrška Srbiji da se na evropskom putu kreće brže“, kazao je Skot.
Tanjug