Šestorica uhapšenih i deportovanih turskih državljana radili su kao profesori i menadžeri škole i pripadnici su pokreta FETO, kojim rukovodi verski lider u egzilu Fetulah Gulen.
„Ieni Akit“ posebnu pažnju poklanja činjenici da kosovski političari svoju decu obrazuju u školama koje pripadaju Gulenovom pokretu i navode da, osim Haradinajevog sina, te škole pohađaju deca predsednika parlamenta Kadrija Veseljija i ministra ekonomije Besima Bekaja.
List, međutim, ne pominje da je istu školu prošle godine završio sin Hašima Tačija, predsednika privremenih kosovskih institucija.
Napominje se da se Haradinaj najžešće usprotivio hapšenju i deportaciji šestorice Turaka, te da je zbog toga odmah smenio ministra policije i šefa obaveštajne službe.
„Ieni Akit“ se osvrće na Haradinajevu biografiju napominjući da je, pre nego je došao na Kosovo sa Zapada, bio telohranitelj u jednoj diskoteci, a zatim tokom rata i jedan od glavnih komandanata takozvane OVK.
Podseća se da je izvesno vreme proveo u Haškom tribunalu, gde je oslobođen optužnice da je tokom rata činio zločine nad Srbima i drugim nealbanskim stanovništvom na Kosovu.
„Ieni Akit“ tvrdi da Haradinaj na izborima nikada ne bi mogao da osvoji više od 10 odsto glasova birača, iako je, podseća taj medij, 2004. godine uspe da postane premijer. Taj entuzijazam trajao je samo četiri meseca, dodaje se u tekstu.
Ipak, piše list, septembra 2017. godine Haradinaj se ponovo našao na glavnom putu.
„Ovaj put ga je izgleda zahvatilo ludilo“, navodi „Ieni Akit“.
Čak i u parlamentu ga nazivaju pijanicom jer pije alkohol i poznat je kao „premijer skandala“, piše taj list.
Podsećaju i na Haradinajev nedavni odmor u Švajcarskoj, kada je, kako su pisali mediji, potrošio 68.000 evra, dok stanovnici Kosova žive u siromaštvu.
„Na pitanje odakle mu kuća koju ima, Haradinaj odgovara da su je izgradili njegovi ratni drugovi“, navodi se u tekstu i dodaje se da kosovski premijer ima i kuću koju je iznajmio nekim turskim zakupcima za kliniku za 6.000 evra mesečno.
„Ieni Akit“ se osvrće i na Haradinajeve izjave o religiji i podsećaju da je jednom rekao da je rođen kao musliman, ali da ne zna zašto, te da nikada u životu nije bio u džamiji. Pominje se i njegovo odbacivanje Erdogana, kada je rekao da on „nema bratskog turskog lidera“.
Ipak, navodi se da „Kosovari žele Erdogana“ zbog njegovih izjave da je „Kosovo Turska“ tokom posete Prizrenu 2013. godine.
Tanjug