„Nećemo preduzimati nikakve mere na nacionalnom nivou, nećemo proterivati diplomate. Razlog za to je sledeći: mi nameravamo da držimo otvorene kanale dijaloga sa Rusijom. Austrija je neutralna zemlja i svojevrstan most između Istoka i Zapada“, istakao je Launski Tifental.
„Ali podržavamo odluku o opozivanju ambasadora EU iz Moskve“, dodao je on.
Bugarska agencija BGNES je, pozivajući se na izjavu Ministarstva spoljnih poslova zemlje, javila da Bugarska nije promenila svoju odluku i ne namerava da proteruje ruske diplomate iz zemlje nakon što su to učinile neke evropske države.
„Do ovog trenutka nema promena, Bugarska nije donosila odluku o proterivanju ruskih diplomata iz zemlje“, navodi agencija saopštenje Ministarstva.
Ni Belgija zasad nije preduzela nikakve „mere solidarnosti“ sa Velikom Britanijom u vezi sa incidentom u Solsberiju, preneo je radio „Premijer“.
Još uvek nema potvrde ove informacije u Ministarstvu spoljnih poslova.
Slovenački premijer u tehničkom mandatu Miro Cerar izjavio je da zvanična Ljubljana neće proterivati ruske diplomate, objavio je portal „Delo“.
„Posle završetka samita, slovenački premijer Miro Cerar saopštio je da Slovenija neće proterivati nijednog ruskog diplomatu, niti će preduzimati druge slične mere“, piše portal.
Ranije je 14 zemalja EU, kao i SAD, Kanada i Ukrajina odlučilo da protera ruske diplomate u vezi sa incidentom u Solsberiju.
U britanskom gradu Solsberiju 4. marta su otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU), Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A-234 umešana Rusija.