Centar je svečano otvorio prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je ukazao da se početak rada poklapa sa obeležavanjem 180. godišnjice rusko-srpskih odnosa.
On je naveo da su visok nivo odnosa Srbije i Rusije i međusobna bliskost, podrška i razumevanje još jednom potvrđeni upravo realizovanom posetom Beogradu ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova.
„Ovaj centar je ogroman izazov našim naučnicima da se više posvete razumevanju i istraživanju ove oblasti kako bi pomogli boljem razumevanju datog političkog trenutka, kako u naučnom tako i u praktičnom smislu. Siguran sam da će rad Centra zadovoljiti intelektualnu znatiželju mladih, spremnih da svoje znanje i energiju posvete izučavanju rastućeg značaja naših odnosa sa Rusijom“, istakao je Dačić.
Formiranje Centra počelo je 2016. sa ciljem da se u njemu naučno izučava Ruska Federacija, a istovremeno bi trebalo da bude mesto koje će kroz naučnu saradnju i razmenu studenata doprineti produbljivanju saradnje dveju država.
Rukovodilac Centra za ruske studije profesor Siniša Atlagić naveo je da je ideja o otvaranju tog departmana na FPN stara deceniju i po, te da naučnoj zajednici u Srbiji nedostaje ustanova u kojoj će se učiti o Rusiji.
„Naši studenti malo znaju o Rusiji, a na ovaj način pridružujemo se velikim svetskim univerzitetima koji imaju centre za proučavanje ruskih i slovenskih studija. Centar je proizvod želje da naučnu javnost upoznamo sa Rusijom“, rekao je Atlagić.
On je zahvalio kompanijama „NIS“ i „Srbijagas“, koje su pomogle otvaranje Centra, i istakao da posebnu zahvalnost fakultet duguje Ruskoj humanitarnoj misiji, koja će iz Rusije dopremiti knjige za biblioteku Centra. On je izrazio očekivanje da će se u njegov rad uključiti i veliki broj ruskih kompanija koje posluju u Srbiji.
Atlagić kaže da FPN poslednjih 20 godina ima imidž prozapadnog fakulteta, te da je imidž teško menjati, ali da iznutra stvari nisu crno-bele, kako se čini spolja. Zato je osnivanje Centra za ruske studije za nas veliki pomak, ističe Atlagić.
„Ono što je najvažnije, posle 15 godina, ruski jezik se vraća na Fakultet političkih nauka. Potrudićemo se da ovde ostane trajno“, kaže predsednik stručnog saveta Centra za Sputnjik.
Sporazum o razumevanju FPN i MGIMO potpisali su dekan fakulteta Dragan Simić i prorektor za nauku MGIMO Evgenij Kožokin, koji je istakao da je za Moskovski državni institut za međunarodne odnose region Balkana veoma važan, ali da je Srbija bila, jeste i biće posebna država za ovu instituciju.
„U MGIMO se uči srpski jezik, iako su naši jezici slični. Spaja nas zajednička prošlost, ali je jako važno da gradimo budućnost, ne samo za nas, već za generacije koje dolaze. Mi smo zemlja koja ceni svoju nezavisnost i suverenitet. I po tome smo bliski sa Srbijom, jer znamo da su se Srbi teško, krvlju izborili za svoju državu, za svoju nezavisnost. I mi cenimo svoju slobodu. I u tome smo slični“, istakao je Kožokin.
Potpisivanju Memoranduma i ceremoniji otvaranja Centra prisustvovali su i ruski ambasador Aleksandar Čepurin, ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović i generalni direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović.
Ministar Ivica Dačić je u ime Ministarstva spoljnih poslova Srbije Centru poklonio nekoliko knjiga kojima su, kako je rekao, obuhvaćeni svi dokumenti o saradnji Rusije i Srbije potpisani ne samo u poslednjih 180 godina već i tokom srednjeg veka.
Inače, Fakultet političkih nauka već ima ugovor o saradnji sa Belgorodskim istraživačkim univerzitetom, na kome predaje profesor Siniša Atlagić. Razmena studenata je već počela, a praćenje nastave priznato je u obe obrazovne ustanove kao deo programa fakulteta.