„Srpska policija i pravosuđe više nisu poželjni u Sandžaku, jer nemamo poverenja u njih!“
To je saopštio lider SDA Sulejman Ugljanin, uz komentar da su srpski državni organi izgubili pravo da deluju na tom delu srpske teritorije.
Ta izjava, prema rečima naše sagovornice dr Jelene Vukoičić, docenta na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, nije nimalo naivna, posebno jer je data u trenutku kada imamo više nego zapaljivu situaciju na Kosovu i Metohiji i zbog ubistva Olivera Ivanovića, ali i zbog Specijalnog suda za ratne zločine OVK. Ako tome dodamo da nas u Bosni i Hercegovini čekaju opšti izbori, koji neće ići na ruku Bakiru Izetbegoviću, čijoj stranci Ugljanin i pripada, sve opcije su, kaže naša sagovornica, na stolu.
Koliko je opasna ta izjava Ugljanina i može li ona dodatno da „zapali“ region?
Dr Jelena Vukoičić podseća da je Ugljanin poznat po zapaljivim izjavama i ponašanju koje je skandalozno, ali takođe navodi i da on nije političar bez uticaja ako se meri po broju glasača koje ima iza sebe.
„Ne zaboravimo da je on na čelu stranke SDA, koja je vladajuća u Federaciji BIH, a koju vodi Bakir Izetbegović, što znači da Ugljanin nije marginalan politička ličnost i samim tim i njegove reči ne treba uzimati olako“, kaže naša sagovornica.
I Ugljaninove pretnje, ali i sve što se dešava u regionu, prema njenim rečima, mogu se posmatrati kroz prizmu uticaja velikih sila sa Zapada.
„Ako napravimo paralelu sa Kosovom, Albanci ne rade ništa ako za to ne dobiju svetlo sa Zapada. Hipotetički, ista takva situacija je i u Raškoj oblasti. Koliko je sve ovo povezano i da li je, mi ne možemo da znamo, ali čini se da je nekome sa strane stalo do toga da se ovaj region, a posebno Srbija, destabilizuje i da se izazovu konflikti“, ocenjuje dr Jelena Vukoičić.
Naša sagovornica dodaje da ne bi bio prvi put da neke strane sile koriste kosovske i druge političare da unesu nemire na ovo područje. Upravo Ugljaninova izjava da državni organi Srbije nisu više poželjni u Sandžaku, prema njenom mišljenju, može da bude uvod u incidente.
„Država mora na ovo da reaguje. Regioni kao što je Raška oblast ili, kako Bošnjaci kažu, Sandžak, imaju osetljivu političku situaciju i to što do sada nije bilo incidenta, ne znači da ne može da ih bude. Kada imate jednog takvog političara, koji ne preza ni od čega i koji ima ekstremističko ponašanje, ovo se može tumačiti kao čista pretnja“, kaže ona.
U tom kontekstu gledano, naša sagovornica upozorava da iza takvih reči možda stoji i nešto više. Ona kaže da ne treba smetnuti sa uma da su se tamo postrojavali ljudi u uniformama, da u Raškoj oblasti postoje nemali broj vehabija, ekstremnih islamista, i ćelije islamskog terorizma, kao i u BiH.
„Raška oblast je jedna od najugroženijih oblasti što se tiče povratnika iz Sirije i Iraka i uopšte u delovanje islamskih terorista i ekstremista… Sve ovo može da se poveže sa Ugljaninovom izjavom. Dakle, gde god da imate ekstremni islam i povratnike sa ratišta, uz ekstremnog političara, onda postoji i opasnost da se situacija otme kontroli“, ocenjuje ona.
Ovo je, dodaje ona, region na koji država mora da obrati dosta pažnje, jer se zna da tamo živi dosta onih koji Srbiju ne doživljavaju kao svoju državu, a ni kao prijateljsku zemlju.
U saopštenju SDA dostavljenom medijima se navodi još i da oni kao manjinska parlamentarna stranka zahtevaju hitne i neodložne promene Ustava Srbije, kako bi se konačno rešio status Sandžaka i status bošnjačkog naroda u Srbiji. Povod za obnavljanje tih zahteva je to što se, kako su naveli, danas navršava devet godina od sukoba u službenim prostorijama SDA kada je pucano iz vatrenog oružja na rukovodstvo stranke, a državni organi nisu rasvetlili taj, kao i mnoge druge „nerešene zločine nad Bošnjacima Sandžaka devedesetih godina“.