Prema rečima Kosačova, protesti su „simptom određenih unutarpolitičkih procesa u državi“ i socijalno-ekonomskih faktora. Kosačov je naveo da je BDP u Iranu 1,5 puta veći nego u Egiptu, i duplo veći nego u Ukrajini. Nezaposlenost u ovoj zemlji je manja nego, recimo, u Turskoj.
Kosačov je, pritom, naveo da neki pokazatelji verovatno i padaju. Između ostalog, jaja su za nedelju dana poskupela duplo.
Međutim, Kosačov uverava da su protesti brzo dobili političku konotaciju, pojavili su se odgovarajući transparenti, uključujući „Ostavite Siriju, mislite o nama!“.
„To je već jasan napad na spoljnu politiku Teherana“, rekao je političar.
„I ovde, mislim, može da se pretpostavi da se radi o spoljnom uticaju. Ne bih suviše pripisivao Vašingtonu uticaj na situaciju u Iranu — sada on nije ’u kondiciji‘, a ni Iran nije toliko otvorena država za spoljni uticaj“, dodao je ruski parlamentarac.
Prema mišljenju Kosačova, reakcija Vašingtona izgleda kao očigledan podstrek demonstrantima: „Govorite ono što treba i spoljna podrška vam je garantovana“. Kosačov smatra da će SAD jedva dočekati da se Iran potkopa iznutra.
„Spoljni uticaj zasad ne dominira, ali postoji“, smatra Kosačov. On veruje da ne treba očekivati revoluciju i da će protesti stati. Ali je održana „smotra snaga“.
Kosačov je posavetovao Teheranu da bude oprezan, jer vrlo uticajne sile iz čitavog sveta žele da „arapsko proleće“ postane „persijsko“.
Podsetimo, tokom demonstracija protiv politike rukovodstva zemlje, koje se već nekoliko dana nastavljaju u Iranu, poginule su dve osobe.