Piloti ruskih lovaca rizikovali su živote kako bi zaštitili avion kojim je predsednik Putin odleteo u Siriju, u rusku avio-bazu Hejmim. Prilikom sletanja, avioni su leteli ispod predsedničke letelice da bi prikrili njen toplotni trag.
„Posmatrao sam te momke, pilote. Oni nisu samo leteli pored nas, nego su prilikom sletanja leteli i ispod aviona“, komentarisao je predsednik Putin.
Avio-ekspert časopisa „Arsenal otečestva“ Dmitrij Drozdenko objašnjava za Sputnjik da je ovo, u datim okolnostima, očekivan manevar:
„Naši lovci su se, pristupivši ispunjavanju misije obezbeđivanja aviona, postrojili u bojni položaj i ’pokrili‘ predsednički avion sa svih strana. Posebnu pažnju je privuklo to što su lovci iz pratnje čak i tokom sletanja leteli ispod aviona predsednika Putina, kako bi ’skrenuli pažnju‘ raketa sa toplotnim navođenjem, koje su mogli da ispale teroristi“.
Generalni direktor kompanije „Alijansa avijacionih tehnologija Avintel“ i ekspert u oblasti avio-nautike Viktor Prjadka za Sputnjik objašnjava da uvek postoje konkretni sistemi kojima se osiguravaju letovi predsednika Putina. U datom slučaju, objašnjava naš sagovornik, let je bio planiran pre svega imajući u vidu opasnost od raketa koje se mogu ispaljivati iz lako prenosnih zenitnih sistema. Ovaj tip raketa ne može da postigne visinu veću od 5.000 metara, ali opasnost upravo postoji tokom sletanja, kada se avion spušta sa 10.000 metara, visine koja je uobičajena za aktivnu fazu leta. Rizika nije smelo biti imajući u vidu da se radilo o avionu ruskog predsednika.
„Kao što je poznato, izduvni mlaz iz aviona lovaca ima mnogo višu temperaturu. Stoga, hipotetički, ako bi iz zenitnog kompleksa sa kopna bila lansirana raketa sa toplotnim navođenjem, senzor bi se orijentisao na ovaj mlaz više temperature. Tako bi lovac bio pogođen, a ne avion u kojem se nalazi predsednik“, objašnjava Prjadka.
Naš sagovornik dodaje da teroristi imaju različite vrste naoružanja. Konkretno, ovi lako prenosni raketni kompleksi u Siriju su mogli stići čak i iz SAD, kao pomoć opozicionim snagama za borbu protiv terorista. Militanti su još uvek, može se reći naoružani do zuba.
„Imajući sve ovo u vidu, let predsednika Putina, trajektorija i svi ostali parametri su bili prilagođeni mogućim opasnostima, odnosno zadatak je bio izbeći one teritorije na zemlji na kojima još uvek ima grupacija terorista“, dodaje Prjadka.
„Namerno su izabrani lovci Su-27 koji imaju dva motora i najveću mogućnost da uz pomoć jednog motora ipak uspešno završe misiju. U krajnjem slučaju, predviđeno je da se pilot katapultira. Za sve to vreme, predsednički avion bio mogao da stigne do odredišta i bezbedno se prizemlji“, objašnjava Prjadka.
Poseta Vladimira Putina Siriji i avio-bazi Hmejim, iz više nego razumljivih razloga nije unapred bila najavljena. Isto tako, ispostavilo se da ni sami vojni piloti aviona lovaca nisu znali čiji će avion obezbeđivati i bili su iznenađeni kada su shvatili koliko je važnoa misija na koju su postavljeni. Dmitrij Drozdenko objašava za Sputnjik da je ovo uobičajena praksa:
„Kada se radi o letu predsednika države, uvek se predviđaju posebne mere bezbednosti, a da ne govorimo o ovakvom slučaju kada se radi o letu u zonu borbenih dejstava. To je onda posebna operacija i naravno da podrazumeva povećan stepen tajnosti. Zato čak ni sami piloti nisu znali čiji avion će zapravo obezbeđivati.“
Prjadka dodaje da je presretanje razgovora putem radio-veze uobičajena praksa, da to rade i obaveštajne službe SAD, ali i ruske.
„I mi naravno radimo presretanje razgovora putem radio-veze, kako bi naše obaveštajne strukture imale što svežije informacije. Kako informacija da predsednik Putin leti u Siriju ne bi slučajno bila otkrivena od strane terorista pre vremena, cela misija se, što je duže bilo moguće, držala u tajnosti. Stoga, ni sami piloti praktično do poslednjeg momenta nisu znali koga štite“.
Nakon uspešno završene misije, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu je izrazio zahvalnost svim vojnicima koji su učestvovali u misiji obezbeđivanja predsedničkog aviona tokom Putinove posete Siriji 11. decembra. Odlikovani su vojnici i oficiri, kao i pripadnici vojne policije koji su sa zemlje učinili sve da misija bude uspešno realizovana. Naravno, odlikovanja su dobili i sami piloti koji su neposredno leteli uz avion predsednika Putina. Zahvalnice su uručene i stručnjacima kontrole leta i radara, ali i posadi brodova operativne jedinice u okviru ruske mornarice u Mediteranu.
Drozdenko objašnjava da su letovi predsednika država u ratne zone zaista veoma retki, na prvom mestu upravo jer se radi o veoma rizičnoj misiji. Takođe, ako se govori o letovima američkog predsednika, dešavalo se, objašnjava naš sagovornik, da Obama poseti bazu Bagram u Avganistanu. Međutim, američki predsednici dosad nikada nisu posećivali zonu u kojoj se praktično do juče vodio pravi rat. Drozdenko podvlači da je Putinov let bio visoko rizičan, ali da nosi veoma važnu poruku.
„To što je ruski predsednik lično posetio našu avio-bazu u Siriji, to je veoma indikativno. Ne samo da se ovim činom iznova pruža podrška Damasku, već se pokazuje da Rusija smatra da su vojne operacije gotove i da sad predstoji obnova države“, zaključuje Drozdenko.