„Nesumnjivo, ostaće na Hmejmimu. Ne mogu se preneti odozdo. To je sredstvo munjevitog pogađanja vazdušnih ciljeva“, rekao je Bondarjov.
On je naglasio da upravo pojava ovih sistema „uveo je red na sirijskom nebu“, dok su „panciri“ oborili toliko dronova, da se ne mogu izbrojati“.
On je naveo da u Arapskoj Republici ostaje toliko vojnih stručnjaka koliko je potrebno za opsluživanje avio-tehnike i sisteme PVO. Osim toga, u Siriji će se nalaziti i vojnici koji osiguravaju logistiku u bazi Tartus.
„Ostaju sve naše mirovne snage. Mislim, ostaće vojna policija. Plus tu su snage za deminiranje — iako Centar za deminiranje biti uveden, neki stručnjaci će ostati, jer Sirijci u svakom slučaju treba podučavati“, zaključio je senator.
Logistički centar u Tartusu će postati prava baza, saopštio je bivši načelnik generalnog štaba Ratne mornarice Rusije admiral Viktor Kravčenko.
„Baza predviđa dovoljno veliku teritoriju, sve vidove zaštite i odbrane, uplovljavanje brodova — sve do krstarica prve klase“, rekao je Kravčenko.
Po njegovim rečima, to će ojačati operativne mogućnosti ruske flote u Sredozemnom moru i u celini poziciju Rusije na Bliskom istoku.
Predsednik Rusije Vladimir Putin u ponedeljak je posetio rusku vazduhoplovnu bazu u sirijskom Hmejmimu, gde je naredio povlačenje velikog dela ruskog vojnog kontingenta iz Sirije u vezi sa okončanjem operacije protiv DAEŠ-a. Putin je izjavio da su vojnici sjajno obavili svoje zadatke. Sirija je sačuvana kao suverena i nezavisna država i stvoreni su uslovi za političko rešenje situacije pod pokroviteljstvom UN.