„Administracija predsednika Trampa odlučna je da učini sve što je moguće kako bi se održao integritet Sporazuma. Naša vlada radi u tom pravcu, uprkos činjenici da ruska vojska prikriveno razvija, proizvodi i raspoređuje krstareće rakete kopnenog baziranja u suprotnosti sa odredbama Sporazuma“, rekao je Šenon u intervjuu za „Komersant“.
Prema njegovim rečima, Sporazum o likvidaciji raketa je najvažnije sredstvo za obezbeđivanje stabilnosti i bezbednosti u Evropi i Aziji.
„Čvrsto sam uveren da će, ako Rusija preduzme konkretne korake za vraćanje na poštovanje odredaba Sporazuma, to na mnogo načina pomoći obnavljanju poverenja i poboljšanju odnosa između naših vlada. Nadam se da ću na sledećem sastanku sa zamenikom ministra Rjabkovom preneti ovaj stav“, rekao je Šenon.
SAD proučavaju vojna rešenja za razvoj raketnog sistema srednjeg dometa u slučaju da Rusija naruši Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, ali su spremne da prekinu ovu aktivnost ako se Moskva vrati poštovanju sporazuma, dodao je Šenon.
Sa svoje strane, zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov smatra da raspoređivanje univerzalnih sistema „Egis ašor“ u Poljskoj 2018. godine ozbiljno narušava Sporazum o likvidaciji raketa.
„Situacija sa već raspoređenim sistemima u Rumuniji i predstojećim raspoređivanjem univerzalnih sistema ’Egis ašor‘ u Poljskoj sledeće godine, koje služe za lansiranje ne samo protivraketa, već i udarnih krstarećih rakete dugog dometa, predstavljaju, prema našem mišljenju, ozbiljno kršenje sporazuma. O tome smo govorili i govorićemo Amerikancima“, rekao je Rjabkov.
Sporazum je potpisan 1987. godine u Vašingtonu i ima neograničeni karakter. Njime se zabranjuje da strane poseduju balističke rakete i krstareće rakete kopnenog baziranja sa dometom od 500 do 5.500 kilometara. Sjedinjene Američke Države više puta su optuživale Rusiju da krši sporazum.