„Mora se nastojati da se to obori svim silama. Neće haški sud pisati istoriju. Ne treba smetnuti s uma da ovo nije kraj“, kazao je Šeks.
Kako prenosi HINA, Šeks je rekao da je jučerašnjom presudom šetorici Hrvata iz BiH, zvaničnicima samoproglašene „republike Herceg-Bosne“, haški sud doživeo „sramni kraj“.
Na predstavljanju svoje knjige „Državni udar“, Šeks je u Osijeku kazao da je tema ove knjige odbrana prvog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana i njegove politike prema BiH.
Rekao je i da je haška presuda o udruženom zločinačkom poduhvatu u to uključila ne samo Tuđmana, ministra obrane Gojka Šuška, načelnika Glavnog štaba Janka Bobetka, već i, kako je rekao, Hrvatsku, koja je, po mišljenju tog suda, delovala u okviru zločinačkog poduhvata.
Šeks je rekao da njegova knjiga predstavlja „odbranu hrvatske državne politike ′90-ih godina, i pokazuje da nije postojao nikakav udruženi zločinački poduhvat, da je Hrvatska republika Herceg-Bosna bila legalna i legitimna institucija, koja je bila štit obrane hrvatskog naroda“.
„Ova knjiga predstavlja i osudu svih onih koji su doprineli stavljanju Hrvatske na stub srama, u prvom redu bivšeg hrvatskog predsednika Stjepana Mesića, koji je jedan od najodgovornijih za donošenje ovakve presude, a na posredan način, odgovoran je i za smrt generala (Slobodana) Praljka, kazao je Šeks.
Naveo je i da su u knjizi predstavljeni razni stavovi brojnih istoričara i državnika, koji svedoče da su, kako je rekao, argumenti haškoga suda krajnje neverodostojni i neuverljivi.
„Ovo je kraj haškog suda, ali jedan sraman kraj“, rekao je Šeks.
Tanjug