Brnabićeva je dodala da je reč o prvom projektu između Kine i Evropske unije preko Srbije.
Navela je da su u projekat uključene Mađarska, kao članica EU, Srbija, zemlja kandidat za članstvo u EU, i Kina.
Brnabićeva je rekla da je taj projekat važan jer je i prvi prekogranični projekat u okviru inicijative „16+1“ i prvi tripartitni ugovor koji je potpisan između Kine, Srbije i Mađarske.
U danu početka radova na modernizaciji pruge i to na deonici Beograd Centar – Stara Pazova, Brnabićeva vidi simboliku, budući da se pre toga sastala sa kineskim premijerom Li Kećangom i mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
„Danas je simboličan dan, dan kada otvaramo radove na ovoj pruzi, a istovremeno smo danas imali sastanke sa kineskim i mađarskim premijerom“, navela je Brnabićeva.
Napomenula je da je u Budimpešti na Samitu „16 + 1“ sa ponosom predvodila delegaciju Srbije, koja ima najveći broj projekata u inicijativi „Pojas i put“, ali i u okviru manje inicijative saradnje Centralne i Istočne Evrope sa Kinom.
Brnabićeva se zahvalila ministarki Mihajlović i timu Vlade Srbije, jer su u rekordnom roku pripremili dokumentaciju potrebnu za početak izgradnje.
„Mislim da treba svi da budemo ponosni na ovaj projekat i saradnju. Premijer Orban je pohvalio Srbiju, jer je mnogo brže krenula od Mađarske u primenu ovog projekta“, dodala je Brnabićeva.
Ona je istakla da projekat modernizacije pruge Beograd–Budimpešta na još jedan način pokazuje kako se pametno strateški razvija Srbija.
„Zato što smo krenuli konačno u brzu izgradnju koridora 10 i 11. Juče je potpisan ugovor za autoput Preljina–Požega i sada kako završavamo Koridor 10, nastavljamo Koridor 11“, navela je premijerka.
Kako je rekla, prethodna Vlada Srbije sa Aleksandrom Vučićem na čelu počela je sa pripremama za izgradnju železničkog koridora, jer se nije zaboravilo na strateški razvoj zemlje, pošto je železnički koridor važan koliko i koridori 10 i 11.
„Time se Srbija konačno etablira kao centralno sedište ovog dela Evrope“, zaključila je Brnabićeva.
Na svečanosti otvaranja radova, potpredsednica Vlade i ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović zahvalila se kineskom predsedniku Si Đinpingu i srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću na ostvarenju ovog projekta, istakavši je da je reč o najvećem projektu u Evropi i Srbiji.
„Ovo je važan dan za Srbiju, za najveći globalni projekat ’Jedan pojas — jedan put‘, za srpsko-kineske odnose, za građane Srbije, jer danas počinjemo modernizaciju pruge kojom će se ići brzinom 200 kilometara na sat“, rekla je Mihajlović na obeležavanju početka radova na pruzi.
Kako kaže, ponosna je što posle tri godine rada na pripremi dokumentacije, razgovora i upornosti svih, danas prisustvuje početku radova.
„Što možemo ovde da stanemo i pogledamo radnike i kažemo im: ’Napred‘. Danas je sunčan dan i želim da vas sunce prati sve vreme dok budete radili na pruzi“, poručila je Mihajlovićeva.
Ministarka je poručila da je to najveći projekat trenutno u Evropi po vrednosti i najveći pojedinačni projekat po vrednosti u Srbiji.
Kako je rekla, pre tri godine, kada je započet najveći strateški projekat Srbiji, a to je ulaganje u železnice, nadležni su znali da je prosečna brzina na našim prugama između 35 i 45 kilometara na čas, da nemamo vozove, a da u pruge nije ulagano u prethodnih 30 godina.
„Danas, posle tri godine, znamo da smo uspeli da modernizujemo 250 kilometara pruga, nabavili smo nove vozove koliko smo mogli i gde god je pruga modernizovana veći je broj putnika i tereta“, istakla je ministarka.
Prema njenim rečima, nije cilj samo da Srbija bude deo globalnog projekta.
„Ovom prugom i položajem to svakako i jeste, već da svi građani žele da se voze vozovima, a da prevoz tereta ide preko Srbije“, rekla je Mihajlovićeva.
Dodala je da će Ministarstvo koje vodi kontrolisati vreme, rokove i cene.
RTS, Tanjug