„Inicijativa ’Pojas i put‘ je poreklom iz Kine, ali pripada svetu. Kina je spremna da zajedno sa svim zemljama, uključujući Srbiju, ruku podruku, zajedno podstiče nove rezultate u međunarodnoj saradnji izgradnje ’Pojasa i puta‘“, rekao je Džang obraćajući se na posebnoj sednici Skupštine Srbije, kojoj je prisustvovala i premijerka Ana Brnabić.
Navodeći da se iskreno nada da će Srbija što pre postati član evropske familije, Džang je istakao da je Srbija prva zemlja u regionu koja je ostvarila strateško partnerstvo sa Kinom čime je, ističe, otvoreno novo istorijsko poglavlje prijateljske saradnje dveju zemalja.
On je pozvao na zajedničku izgradnju svetle budućnosti i strateškog partnerstva Kine i Srbije.
Ističući da su obim trgovine i investicije u brzoj ekspanziji, a saradnja u oblasti proizvodnog kapaciteta, telekomunikacija, izgradnje infrastrukture u stalnom zamahu, Džang kaže da je u 2016. obim bilateralne trgovine Kine i Srbije iznosio 590 miliona dolara sa rastom od 8,2 odsto, a da je samo za prva četiri meseca ove godine taj rast premašio 20 odsto.
„Tako je Kina postala najveći trgovinski partner Srbije u regionu Azije“, dodao je Džang.
Naveo je da je most na Dunavu u Beogradu, nazvan mostom prijateljstva Kine i Srbije, prvi most koji je kineska kompanija izgradila u Evropi.
Istakao je i niz važnih projekata, kao što su pruga Beograd—Budimpešta, deonice auto-puta E763, TE Kostolac čija je realizacija, kaže, uspešno u toku.
Ti projekti su, navodi, postali uzori i pilot-projekti u saradnji Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.
Izrazio je očekivanje da će Srbija i Kina sinhronizovati izgradnju „Pojasa i puta“ sa Strategijom industrijalizacije Srbije, osloboditi razvojni potencijal, te unaprediti projekte među kojima je i Železara Smederevo.
Džang, koji je u prvoj poseti Srbiji, podsetio je na zajedničku deklaraciju koju su predsednici Kine i Srbije, Si Đinping i Tomislava Nikolić potpisali 2013. ističući da su 2016. prilikom posete kineskog predsednika Srbiji bilateralni odnosi podignuti na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva.
Govoreći o dugogodišnjem tradicionalnom prijateljstvu dveju zemalja, Džang je naveo da su politički odnosi Srbije i Kine na veoma viskom nivou.
„Kineska strana će podržavati put koji je narod Srbije sam izabrao, kao i napore Srbije u očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije“, rekao je Džang.
Govoreći o kulturnoj razmeni dveju država, Džang je naveo da su u poslednje dve godine uspostavljeni mehanizmi saradnje u oblastima kulture, obrazovanja, nauke i tehnologije.
Istakao je da je kulturna razmena dveju država raznolika i bogata, te naveo da su nekada stari jugoslovenski filmovi poput „Valter brani Sarajevo“ i „Most“ pridobili simpatije i obožavanje brojnih kineskih gledalaca.
„I dan danas pesma ’Bela ćao‘ se široko peva u Kini“, dodao je Džang.