„Pokrenuću pitanje intervencije, kako se razvijala dezinformacija, manipulacije oko referenduma i kasnijim događajima u Kataloniji“, istakao je ministar.
Prema njegovim rečima, španska vlada je „dokazala“ da je iz Rusije i drugih zemalja bio frekventan internet saobraćaj.
Dastis je ranije izjavio da „postoji dovoljno dokaza“ da „ruski hakeri“ pokušavaju da destabilišu situaciju u Španiji i Evropskoj uniji uopšte. Međutim, on ih nije naveo.
Poslednjih nekoliko nedelja neki španski mediji objavili su niz materijala u kojima je jedan broj ruskih medija, uključujući televiziju RT i agenciju Sputnjik, optužen za neobjektivno pokrivanje krize u Kataloniji i korišćenje naloga na društvenim mrežama za stvaranje negativne slike o Španiji.
Ruska ambasada u Španiji osudila je tvrdnje o mešanju Moskve na situaciju u Kataloniji. Kremlj je saopštio da smatraju da je katalonska kriza isključivo unutrašnja stvar Španije.
U petak su tri ministra španske vlade izjavila da je veliki broj saopštenja na društvenim mrežama za podršku katalonskih pristalica nezavisnosti sa teritorije Rusije. Pritom, kako je naglasila španska ministarka odbrane Marija Dolores de Kospedal, vlada nema podatke da ruske vlasti imaju neke veze sa ovim saopštenjima.