„I dalje iznenađuje što neki španski mediji konstruišu priče o navodnoj ’ruci Rusije‘ u Kataloniji. Oni ne pomažu čitaocu da vidi pravo poreklo, kao i moguća rešenja problema u ovoj autonomnoj zajednici“, navodi se u saopštenju ambasade.
Kommentariй Posolьstva: nas ne perestaet izumlяtь, kak nekotorыe ispanskie sredstva massovoй informacii razduvaюt puzыrь o яkobы "ruke Rossii" v Kataloniihttps://t.co/C5ofVmhH2P pic.twitter.com/MtmsHv8Jc0
— Posolьstvo v Ispanii (@EmbajadaRusaRu) November 10, 2017
U tekstu saopštenja ambasade ističe se da „u Rusiji, kao i u Španiji, novinari mogu slobodno da izražavaju svoje mišljenje, ali naša kultura novinarstva ne dozvoljava propagandu lažnih vesti“. Ambasada primećuje „paradoks“, koji se ogleda u tome da „oni pokušavaju da ocene ruske medije kao ’provladine‘ i kada oni izražavaju zvaničan stav i kada prikazuju različita gledišta“.
Ambasada kao primer navodi slučaj kada su „u cilju otkrivanja velike zavere Rusije“ španski mediji citirali „moldavskog političara predstavljenog kao moskovskog agenta i ’voditelja‘ ruske televizije, nekog gospodina Voskresnoe Vremya, što zapravo na ruskom znači ’nedeljno vreme‘. ’I to su argumenti‘“, dodaje sa ironijom ambasada.
Ambasada je takođe iznenađena što „zahtev američke administracije da registruje televiziju RT u Americi kao strani agent izaziva aplauz“. „Gde je ta briga o slobodi štampe? Bravo, drugovi u ’Paisu‘“, navodi se u saopštenju.
U poslednje vreme se u listu „Pais“ pojavio čitav niz tekstova o navodnom neobjektivnom pokrivanju situacije u Kataloniji od strane ruskih medija i podrške „ruskih hakera“ separatistima.
Ruske vlasti, uključujući i predsednika Vladimira Putina, više puta su izjavljivale da smatraju da je katalonska kriza isključivo unutrašnje pitanje Španije.