Borbena dejstva i heroizam koji su pokazali u njihovom toku sovjetski i jugoslovenski borci, jako su doprineli oslobađanju zemlje od agresora, rekao je i dodao da su borbe za ovu teritoriju bile krvave i komplikovane, o čemu, kako je kazao, svedoči broj odlikovanja dodeljen njihovim učesnicima.
„Od 66 heroja Sovjetskog Saveza, koji su bili odlikovani za heroizam tokom operacija na prostoru Jugoslavije, 19 se istaklo tokom forsiranja Dunava pored sela Batina, a 11 pored grada Apatina. U zajedničkoj grobnici ovde je sahranjeno 1.297 vojnika Crvene armije“, podsetio je on.
Čepurin je rekao da je zahvaljujući rukovodiocima Srbije, predsedniku Aleksandru Vučiću, predsedniku Pokrajinske vlade Igoru Miroviću, mnogim sunarodnicima — prijateljima Rusije, obnovljen spomenik zajedničkim herojima.
„Mi smo ove godine pomogli da se obnovi groblje palih heroja u Somboru. I njega planiramo da posetimo danas sa liderima zemlje i pokrajine“, rekao je ruski ambasador.
Predsednica Vlade Srbije i ambasador Ruske Federacije ranije danas odali su počast stradalim borcima u Batinskoj bici, polaganjem venaca na Partizanskom groblju i groblju crvenoarmejaca.
Svečana akademija povodom obeležavanja 73. godišnjice Batinske bitke i otvaranje obnovljenog Muzeja Batinske bitke na obali Dunava kod Bezdana okupili su veliki broj poklonika Drugog svetskog rata, a vijorile su se zastave Jugoslavije, Srbije sa petokrakom, kao i crvene zastave sa srpom i čekićem.
Batinska bitka ili Batinska operacija jedna je od bitaka Drugog svetskog rata koja je trajala od 11. do 29. novembra 1944. godine kod sela Batine u Baranji, na desnoj obali Dunava, između jedinica Crvene armije i NOVJ s jedne strane i nemačkog Vermahta i njegovih saveznika s druge.
Prema nekim ocenama, bitka kod Batine je najveća bitka po broju snaga učesnika, intenzitetu borbi i strateškom značaju u toku čitavog Drugog svetskog rata na području Jugoslavije.