Ta sredstva su izdvojena pored još 700 milijardi dolara namenjenih direktnoj zaštiti bezbednosti Sjedinjenih Država, što je čak više novca nego što je inicijalno zahtevala administracija Donalda Trampa.
Zabrana za ruske TV kanale?
Bilo je reči i o merama zaštite američkih građana od uticaja trećih zemalja koje nisu vojne, među kojima je kao glavna pretnja navedena, naravno, Rusija, pa je između ostalog predloženo ograničenje pristupa ruskim TV programima.
Ono neće biti sprovedeno u formi direktne zabrane, već će lokalni operateri moći bez posledica da raskidaju ugovore s ruskim TV kanalima.
„Oba doma Kongresa usvojila su odluku u svetlu kampanje koja se u Americi vodi protiv nas“, izjavila je Margarita Simonjan, glavna urednica RT i Sputnjika, i ocenila da mere ograničenja za ruske medije „sustižu jedna drugu kao lavina“.
„Od nas sada traže da se registrujemo kao strani agenti. To može da povuče za sobom ograničenja koja će nam naprosto onemogućiti da radimo u Americi, i to je cena te mnogo hvaljene slobode govora, koju su smislili naši zapadni partneri, i koju su sada sami sahranili, uz fanfare i muziku. To je veoma tužno. Mi sve to nismo započeli, ali možemo samo da naslutimo kako će se sve nastaviti. Verujem da će Rusija primeniti istovetne mere, koje neće ići u korist ni njima ni nama. Nema nikakve sumnje da su te odluke političke“, rekla je Simonjanova.
„Inicijativa za obuzdavanje“
Iznos od 4,6 milijardi dolara za borbu protiv ruskog uticaja Kongres je namenio tzv. Evropskoj inicijativi obuzdavanja, kojom se pruža podrška saveznicima iz NATO-a i jača evropski odbrambeni sistem.
Ivan Konovalov iz ruskog Centra za stratešku konjunkturu smatra da je sve to deo hibridnog rata koji Zapad vodi protiv Rusije.
„Očigledno da će veći deo novca biti potrošen na psihološke i medijske operacije koje su usmerene protiv Rusije. To je deo tzv. hibridnog rata, koji je veoma popularan na Zapadu — operacije koje imaju za cilj da predstave Rusiju u negativnom svetlu. Osim toga, novac će se trošiti i na stvaranje pozitivne medijske slike o američkim trupama koje su razmeštene u Evropi, posebno kada je reč o jedinicama koje se nalaze na ruskoj granici“.
Jačanje antiruske histerije
Konovalov ne isključuje ni mogućnost da će deo novca biti izdvojen za logističku podršku obaveštajnim centrima NATO-a u Istočnoj Evropi.
„Što se tiče baltičkih zemalja, one bi mogle da potroše sredstva za razvoj vojne infrastrukture i, naravno, za dodatno jačanje antiruske histerije“, kaže on na kraju razgovora za Sputnjik.
Činjenicu da Vašington za „obuzdavanje“ Rusije izdvaja skoro 5 milijardi dolara, a za borbu protiv DAEŠ-a samo 1,8 milijardi, analitičari s kojima smo razgovarali ne vide kao neku novost, dok su najnovije mere Kongresa poslanici Dume ocenili kao „novi neprijateljski korak“.
Zamenik spoljnopolitičkog odbora Saveta Federacije Vladimir Džabarov izjavio je da veruje će Moskva Vašingtonu uzvratiti recipročnim merama jer je, kako kaže, „postalo nepodnošljivo trpeti takvu drskost“.