„Kongresmeni su se zapitali da li RT treba da se zabrani oglašavanje — u ime slobode govora u Americi“, izjavila je Simonjanova, prenosi sajt RT.
Šif je izjavio da su „Rusi želeli da pomognu Trampu da smeta Klintonovoj i poseje razdor“. Kongresmen i zamenik predsednika odbora za obaveštajne poslove izjavio je da se to može pratiti u reklamnim porukama: „Ako pogledate na reklamu na Tviteru, na te promovisane tvitove RT, videćete da su gotovo svi usmereni protiv Hilari Klinton.“
Osim toga, on smatra da regulisanjem političkog oglašavanja ne treba da se bavi samo odbor za obaveštajne poslove, već i drugi.
Šif je pitanje da li je moguće dozvoliti RT da se oglašava nazvao „složenim“. „Ne mogu sada da odgovorim na vaše pitanje kakvu bi ulogu trebalo da igra Kongres, osim u slučaju regulisanja političkog oglašavanja“, naveo je kongresmen.
U oktobru je američka društvena mreža Tviter blokirala oglašavanje sa kanala u vlasništvu ruskih RT i Sputnjika. Kompanija je objasnila ovu odluku istragom o „mešanju Rusije“ u predsedničke izbore u SAD 2016. godine. Pritom se ispostavilo da je tokom predizborne kampanje Tviter sam predlagao RT da postavi veliki broj reklama, a potom je to sakrio od obaveštajnog odbora SAD. RT je ponudu Tvitera odbio. Sputnjiku je saopštio da agencija nikada nije koristila platnu promociju na Tviteru.
Rusija je više puta odbacivala optužbe da je pokušavala da utiče na američke izbore, a Kremlj ih je nazvao apsolutno neosnovanim.
Glavna urednica RT i Sputnjika Margarita Simonjan je, komentarišući odluku Tvitera da blokira oglašavanje, izrazila žaljenje zbog ovog koraka, između ostalog i zbog mogućih recipročnih mera Rusije prema američkim medijima.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije okarakterisalo je odluku Tvitera o RT i Sputnjiku kao težnju da se blokiraju ruski mediji i obećalo protivmere, a Savez novinara Rusije to smatra kršenjem osnovnog principa slobode govora.