Nacrt budžeta „obezbeđuje da multikanalni distributeri video-programa, kao što su provajderi kablovske i satelitske televizije, neće imati obavezu da prenose video-sadržaj sa televizijskih stanica ako je takav sadržaj u vlasništvu, pod kontrolom, ili finansiran od strane Vlade Rusije“.
Osim toga, u nacrtu se navodi da distributeri „ne moraju da budu u obavezi da iznajmljuju ili na drugi način stavljaju na raspolaganje kapacitete kanala bilo kom licu za pružanje video-programa koji je u vlasništvu, pod kontrolom, ili finansiran od strane Vlade Rusije“.
Autori dokumenta, očigledno, planiraju da zabrane ugovorne komercijalne obaveze, koje predviđaju uključivanje ruskih televizijskih kanala u pakete. Sputnjik zasad ne raspolaže objašnjenjima odbora Senata.
U poslednje vreme Sjedinjene Američke Države pokušavaju maksimalno da zakomplikuju rad RT, obavezujući rukovodstvo televizije da se registruje kao strani agent i organizovanjem procesa u Kongresu o navodnom uticaju preko društvenih mreža na predsedničke izbore. Prema rečima glavnog i odgovornog urednika RT Margarite Simonjan, televizija ni u jednoj drugoj zemlji ne doživljava takav pritisak kao u SAD. Ruske vlasti su više puta izjavljivale podršku RT, a najavljivale su i mogućnost da se protiv američkih medija uvedu recipročne mere.