Govoreći na saslušanju u Odboru za obaveštajne poslove američkog Kongresa, predstavnici kompanija su upitani kada su saznali za rusku aktivnost na svojim platformama: tokom ili pre predsedničkih izbora u SAD 2016. godine.
„O aktivnostima koje dolaze od institucija ruske vlade saznali smo na našim platformama pre izbora i tokom izbora i kontaktirali smo organe bezbednosti o ovom pitanju. Sličnu aktivnost videli smo početkom 2015. godine“, saopštio je glavni pravni savetnik „Fejsbuka“ Kolin Streč.
Sa svoje strane, v.d. generalnog savetnika „Tvitera“ Šon Edžet je rekao da je njihova kompanija „takođe primetila aktivnosti na platformama 2015. godine“.
Senator Tom Koton, koji je govorio na saslušanju, pozvao je „Tviter“ da ponovo razmotri svoju politiku prema Rusiji i Kini.
„Mi ne nudimo naše usluge za vođenje istrage bilo koje vlade“, odgovorio je Edžet.
„Znači, imate istu politiku prema našim obaveštajnim zajednicama, kao i prema obaveštajnim zajednicama protivnika?“, upitao je Koton predstavnika društvene mreže.
„Kao kompanija koja posluje širom sveta, moramo dosledno da primenjujemo našu politiku", istakao je predstavnik „Tvitera“.
S tim u vezi senator Koton je izjavio da se „nada da će „Tviter“ ponovo razmotriti svoju politiku kada se obraća prijateljskim zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije i kada ima posla sa takvim zemljama-protivnicima poput Rusije i Kine“.
Ranije su američki mediji optužili Rusiju da je podržala Donalda Trampa na izborima putem društvenih mreža, ali nisu pružili dokaze. Društvene mreže, uključujući Fejsbuk i Tviter, obećale su da će sarađivati o ovom pitanju sa odborima Senata i Predstavničkog doma koji vode istragu o navodnom „mešanju Rusije“ u izbore i „Trampovu zaveru sa Rusijom“. Predstavnik kompanije „Gugl“ takođe je potvrdio da će njegova kompanija sarađivati u istrazi. Postojanje „Trampove zavere sa Rusijom“ negirali su i Kremlj i Bela kuća.