„Sve je više dokaza, i oni su veoma čvrsti, da ljudu koji žive u zajednicama mogu da napreduju samo kad imaju pristup prirodi. Svima nam je u životu potrebna priroda, ona nam daje slobodu i pomaže da živimo zdravije, pa ipak se zajednice u gradovima rutinski odvajaju od prirode u svom okruženju, a to guši njihovo blagostanje“, rekao je Robi Blejk iz organizacije Prijatelji zemlje Evrope, jedan od inicijatora istraživanja.
Evo nekoliko konkretnih činjenica istraživanja.
Istraživanja su pokazala da se osobe koje su operisale bešiku, a koje su mogle kroz prozor da gledaju lišće i drveće, oporavljaju brže od onih koji mogu da vide samo zid. Takođe, osobe koje su mogle da gledaju kroz prozor imale su manje postoperativnih komplikacija i trebalo im je manje lekova protiv bolova.
Istraživanja sa Harvarda su utvrdila da ljudi koji žive u velikim gradovima imaju 12 odsto veću stopu smrtnosti nego oni koji žive u oblastima gde su im dostupne zelene površine. Proučavanja obavljeno na 110.000 žena pokazalo je da one koje žive u urbanizovanim oblastima imaju veći rizik od raka i oboljenja disajnih organa. A one koje su živele u zelenijem okruženju imale su 13 odsto manju stopu smrtnosti od raka, a 37 posto manju stopu smrtnosti od oboljenja disajnih organa.
Istraživanja pokazuju da šetnja ili trčanje prirodnim zelenim površinama smanjuje depresiju, bes i umor, a poboljšava pažnju u odnosu na one koji šetaju ili trče u veštačkom okruženju.