Bivša Jugoslavija bila je među 11 zemalja u svetu koje su proizvodile sopstvene podmornice. Danas, nijedna od država koje su nastale raspadom Jugoslavije nema kapacitete za proizvodnju podmornica.
O svojim iskustvima u podmorničkoj flotili u emisiji „Na nišanu Miroslava Lazanskog“ govorili su pukovnik Milan Komar, glavni tehnički oficir podmorničke flotile Jugoslavije, i kapetan bojnog broda Milisav Mijović, nekadašnji komandant podmornice „Sava“ P-831, koja je bila najmodernija jugoslovenska podmornica.
Nekadašnji jugoslovenski podmorničari su u stalnom kontaktu i međusobno se druže, kažu oni. Na prostoru bivše države postoje četiri udruženja podmorničara, a srpskom udruženju pripala je čast da organizuje Svetski kongres podmorničara 2019.
Dok SAD stagniraju u unapređivanju i proizvodnji podmornica, Rusija razvija svoju podmorničku flotilu. Strateška ruska nuklearna podmornica „Knez Vladimir“, projekta Borej 955A, pridružiće se ruskoj floti u novembru i biće najmoćnija podmornica u svetu.
Ova podmornica sasvim sigurno je moćnija od američkih nuklearnih podmornica klase „Ohajo“, kaže Komar. Mada neki u svetu, kako Komar kaže, navode vodu na američku vodenicu, ako se uporede tabele brodogradnje, karakteristike dubine i, naročito smanjenja buke, Borej je u apsolutnoj prednosti.
„Knez Vladimir“ je četvrta ruska podmornica ove klase; prva je bila „Jurij Dolgoruki“, druga „Aleksandar Nevski“, treća „Vladimir Monomah“. Sve podmornice nose imena vladara Kijevske Rusije, a „Knez Vladimir“ pripada klasi Borej 955A, što znači da je poboljšana verzija svojih prethodnika.
Kremlj je najavio da će do 2020. podmornička nuklearna komponenta ruske mornarice brojati osam ovakvih podmornica. Tada će ruske podmornice biti u mogućnosti da probiju američki raketni štit, kaže Komar.
Međutim, Mijović kaže da nije bitno koliko je podmornica blizu obali, već da je važan domet raketa koje nosi, a domet raketa kojima je naoružan „Knez Vladimir“ je 9.500 kilometara. Važno je i da podmornica ostane neprimećena.
„Na velikom okeanu može da ostane neprimećena. Nauka i tehnika se razvijaju tako da savremene mornarice prate taj razvoj i skladu s njim razvijaju svoje oružje. Ako je podmornica oružje, onda ga razvijaju tamo gde će biti najefikasnije“, kaže Mijović.
Sa ovom podmornicom započela je nova era u razvoju podmornica, smatraju gosti Miroslava Lazanskog. Komar navodi imena sledećih podmornica klase „Borej“.
„Iza ’Kneza Vladimira‘, koji je porinut 2012, očekuje se ’Knez Oleg‘, pa ’General Suvorov‘. Sedma bi bila ’Imperator Aleksandar II‘ i osma ’Knez Požarski‘“, kaže Komar.
I Amerika će bazirati modernizaciju nuklearnog arsenala na podmorničkim sistemima, kaže Komar.
„Sve ostalo je vidljivo, ali kada podmornica zaroni sa arsenalom oružja, to je najveća zagonetka. Neka neko kaže da sutra daje sto milijardi, on za deset godina ne može imati novu podmornicu. Za deset godina, ’Borej‘ je već izrastao, a iza ’Boreja‘ će ići neka nova. Amerikanci su nekada lansirali ’Los Anđeles‘ klasu u dve godine. Ali sada je već jak zaostatak. Rusi sada drže dobar tempo u prednosti“, kaže Komar.