„Dobili smo pismo od Odbora za digitalne tehnologije, kulturu, medije i sport i odgovorićemo na zahtev čim budemo imali prilike“, rekao je za Sputnjik portparol „Fejsbuka“.
Zahtev je „Fejsbuku“ upućen 19. oktobra u okviru parlamentarne istrage fenomena lažnih vesti. U dokumentu se navodi da će se deo istraživanja usredsrediti na ulogu stranih aktera u izbornim kampanjama i njihovom mogućem uticaju na tok političkog diskursa.
Konkretno, britanski poslanici pitaju Zakerberga koja vrsta reklama je plaćena sa ruskih naloga, tražen je spisak ruskih stranica sa profilima i podaci o njihovoj ciljnoj publici i zanima ih: „Koliko je novca plaćeno za oglašavanje na ovim stranicama i za njihovu promociju? Koliko puta je ova reklama pregledana? Koliko puta su ove stranice pregledane?“
Ranije je predsedavajući parlamentarnog odbora za digitalne tehnologije, kulturu, medije i sport britanskog parlamenta Demijan Kolins uputio zahtev direktoru „Fejsbuka“ Marku Zakerbergu, u kojem je tražio da se britanskim poslanicima dostave podaci o aktivnostima ruskih naloga tokom referenduma o „bregzitu“ i izborima 2017. godine.
Pre toga je britanski parlamentarac Ben Bredšo pozvao parlament i izbornu komisiju da potvrdi da li su sva sredstva za referendum o „bregzitu“došla iz legitimnih izvora. Prema njegovim rečima, pitanje finansiranja zaslužuje posebnu pažnju u kontekstu „opšte zabrinutosti o stranom uticaju, a posebno ruskog uticaja na demokratske procese Zapada“.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ranije je na zahtev da komentariše informacije koje je Rusija navodno upućivala sredstva za podržavanje kampanje za izlaz Velike Britanije iz EU, odgovorio da ne može da komentariše ono što se nije desilo. On je više puta naglašavao da su sve optužbe na račun Moskve da je pokušala da utiče na izbore u različitim zemljama apsolutno neosnovane.