Katalonski predsednik Karles Pudždemon u pismu španskom premijeru Marijanu Rahoju ranije danas upozorio je da će Katalonija proglasiti punu nezavisnost od Španije ako Madrid nastavi da preti suspenzijom autonomije te pokrajine.
„Ako Vlada bude i dalje odbijala dijalog i nastavila represiju, Parlament Katalonije može, ako to bude smatrao potrebnim, da održi glasanje o formalnom proglašenju nezavisnosti“, rekao je Pudždemon.
Tako je Pudždemon drugi put u nedelju dana odbacio ultimatum Madrida da odustane od nezavisnosti ili će se u suprotnom suočiti sa aktiviranjem člana 155. Ustava koji Madridu omogućuje suspenziju autonomije Katalonije.
Kriza u odnosima Barselone i Madrida izbila je nakon referenduma o nezavisnosti 1. oktobra koji je zabranio Ustavni sud, a policija ometala.
Rahoj je najavio vanrednu sednicu kabineta za subotu na kojoj bi Vlada Španije mogla da odluči hoće li aktivirati član 155. Ustava kojom bi suspendovala katalonsku autonomiju i preuzela upravu nad regionom.
Više o tome kako će izgledati rasplet u Španiji znaćemo pošto se premijer Rahoj sutra vrati sa konsultacija iz Brisela, kaže nekadašnji ambasador u Španiji Trivo Inđić.
Za sada je izvesno da je Rahoj čovek koji ne odustaje od inicijative za aktiviranje člana 155, za šta ima većinu u Kortesu, s obzirom da ga podržavaju i socijalisti i umerena desnica okupljena oko pokreta „Građani“, kaže Inđić.
Pudždemon trpi velike pritiske od onih grupa koje se zalažu za nezavisnost odmah, dodaje on, ali ima prilike da sluša i one umerenije glasove, koji se zalažu za dijalog i za poštovanje rokova koje je Pudždemon dao.
„Mi ćemo tek u subotu sigurno znati kakav je konačan stav Vlade u Madridu, da li će uz pomoć Senata, gde Rahoj ima većinu, odluči da se mere Vlade Španije koje redukuju autonomiju Katalonije primene ili ne. Za sada je ovo jedna međuigra u kojoj se odmeravaju snage i u kojoj svi računaju na podršku spolja u tom dijalogu“, kaže Inđić.
Ta podrška raste i kada je reč o Kataloncima, dodaje on.
„Sve je više Evropljana koji smatraju da ne treba primenjivati mere pritiska, a sa druge strane, pitanje je i odlučnosti španske desničarske Vlade da se pokaže sposobnom da vodi jednu žešću politiku prema Kataloniji i oni će sigurno teško prihvatiti bilo kakav oblik posredovanja“, smatra Inđić.
On misli da je najbolje sačekati do ponedeljka, kada će Katalonci ponovo dati odgovor na najnovije poteze madridskih vlasti.
„Zaista je situacija vrlo složena i teško je predvideti šta može da se dogodi. Jedno je sigurno — Pudždemon neće odustati od već usvojene odluke da se proglasi nezavisnost Katalonije, ali on u međuvremenu traži još veću podršku za svoje poteze“, zaključuje Inđić.