Dodik je rekao da je zaključeno i da je potrebno produžiti rok za održavanje referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH i dopuniti odluku o republičkoj referendumskoj komisiji, na bazi prethodno pribavljene saglasnosti svih, pre svega opozicije u Srpskoj.
Nakon sastanka koji je sazvao povodom oslobađajuće presude Naseru Oriću, kojem su prisustvovali zvaničnici RS iz vladajuće većine i boračkih udruženja, Dodik je pozvao opoziciju da podrži održavanje referenduma u RS, neophodnim izmenama zakona, u roku od deset dana. Ukoliko te podrške ne bude, odluku o referendumu treba privremeno povući do postizanja konsenzusa u RS.
„Pozivam opoziciju da podrži održavanje referenduma sa predloženim izmenama u roku od 10 dana, a ukoliko je ne bude, odluku o referendumu treba privremeno povući do postizanja konsenzusa u Srpskoj“, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sastanka povodom oslobađajuće presude Naseru Oriću.
„U međuvremenu treba podržati inicijativu da se organizuje potpisivanje peticije s pitanjem identičnim referendumskom o Sudu i Tužilaštvu BiH i da se osigura najmanje 500.000 potpisa za ovu inicijativu na prostoru RS“, rekao je Dodik.
Na sastanku je zatraženo i da u roku od 30 dana visoki predstavnik u BiH Valetin Incko dostavi izveštaj o svom radu Narodnoj skupštini RS.
Dodik je izneo niz optužbi na rad pravosuđa BiH, optuživši Sud i Tužilaštvo za pristrasnost prema srpskim žrtvama rata.
Na sastanku je ocenjeno da bi povlačenje srpskih sudija i tužilaca iz Suda i Tužilaštva BiH bilo najbolje rešenje, ali samo ako se dobije podrška srpskih predstavnika u organima BiH sve do donošenja novih zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH.
Zahtevano je i što hitnije donošenje zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH, podržanih od srpskih predstavnika na nivou BiH, kojim bi se izbor sudija i tužilaca obavljao u okviru zakonodavnih tela u BiH, te da se obustavi svako odlučivanje u institucijama BiH sve dok se ti zakoni ne usvoje.
Učesnici sastanka su stava da su „Sud i Tužilaštvo neustavni i antidejtonski, nametnuti od visokih predstavnika, podržani od dela međunarodne zajednice i kao takvi neprihvatljivi za RS“.
Oni, takođe, smatraju da „Sud i Tužilaštvo BiH ne doprinose pomirenju naroda, te da bi takav rad pravosuđa BiH mogao da izazove nesagledive posledice za opstanak BiH“.
Navedeno je i da su Srbi u pravosuđu BiH osuđivani za genocid i najteže zločine, da je 41 Srbin optužen ili osuđen za ta krivična dela, a nijedan Bošnjak ili Hrvat.
„Pravosuđe BiH je Srbima dosad dosudilo 1.728 godina zatvora ili 74 odsto ukupno presuđenih slučajeva, za Bošnjake je taj procenat 14 odsto, a za Hrvate samo 11 odsto“, konstatovao je, između ostalog, Dodik.
Najavljeno je da će se u roku od mesec dana održati novi sastanak kako bi se sagledalo šta je sprovedeno od ovih zaključaka.
Sastanku su prisustvovali predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, ministri u Vladi, direktor Policije Srpske, predstavnici političkih partija i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali ne i predstavnici opozicije.
Tanjug