Besa Šahini, Hajrula Čeku, Valbuna Šujaku i Iljirjani Bajraktari su četiri Albanca sa Kosova od 33 zamenika ministra u novoj Vladi Albanije, pa sagovornici Sputnjika to tumače kao još jednu u nizu provokacija tamošnjeg premijera Edija Rame.
„Rama je zadužen za provokacije, to je njegov nivo u međunarodnim odnosima“, kaže za Sputnjik istoričar Aleksandar Pavić i dodaje da je on „provokator kad treba da se podigne temperatura, ali srećom nema snage da integriše Kosovo“.
NATO okom, Rama skokom
„Albanski premijer takvim potezima pokazuje da je zagovornik ’velike Albanije‘ i da Albanija kao država ima velikoalbanske pretenzije. Pritom, treba isto tako imati na umu da Rama to nikad ne bi uradio bez zelenog svetla svojih pokrovitelja, gazda, NATO-a na prvom mestu i SAD, ali i drugih bitnih pobornika ’velike Albanije‘“, napominje Pavić.
I za Milovana Drecuna, predsednika Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju ovo je teška provokacija Edija Rame upućena Srbiji.
„Rama već u više navrata najavljuje nekakav proces ujedinjenja Albanaca koji žive na Kosovu i Metohiji i onih koji žive u Albaniji ako Kosovo bude ometano, kako on kaže, na putu ka EU. Time pokazuje velikoalbanske aspiracije kojih nikako da se oslobodi“, ističe Drecun za Sputnjik.
Rama se, ocenjuje Drecun, ponaša kao političar koji nije dorastao situaciji, jer sa jedne strane stalno govori o stabilizaciji, o dobrosusedskim odnosima, o ekonomskoj saradnji sa Srbijom, a sa druge strane povlači potpuno prevaziđene anahrone velikoalbanske poteze i time remeti stabilnost i odnose sa Srbijom.
„Krajnje je vreme da se izjasni šta zaista hoće, a mislim da je krajnje vreme da reaguje i neko drugi. Rama ovo nije smeo da uradi. Pokazao je da Albance na Kosmetu i Albance u Albaniji tretira kao jedan narod i to u geografskom smislu, dakle narod koji živi na jednoj teritoriji koja treba da bude jedinstvena i to je poruka koja će sigurno biti na taj način shvaćena i kod Albanaca u Makedoniji i kod Albanaca u Crnoj Gori i kod Albanaca na jugu Centralne Srbije“, kategoričan je Drecun.
Konstantno namerno tarkanje vatre
Sve je urađeno da bi se održavala tenzija u regionu, smatra Aleksandar Pavić, i to ohrabruje ljude kao što je Jonuz Musliju, ohrabruje tvrdokorne pripadnike separatističkih vlasti u Prištini i ekstremiste i zločince poput Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija da i oni ne odstupaju od svoje politike.
„Iz Srbije nema nikakvog asimetričnog odgovora na takve stvari, pa to Edija Ramu dodatno ohrabruje da se ponaša upravo onako kako se ponaša“, sugeriše Pavić.
Srbija, konstatuje Milovan Drecun, ne može, naravno, da se saglasi sa takvim potezima albanskog premijera.
Mislim da bi srpski zvaničnici, dodaje on, uvek trebalo da koriste takve provokativne akcije koje stižu od režima iz Tirane da izraze svoje neslaganje, da upozore i međunarodnu zajednicu, njene zvaničnike, međunarodnu javnost da to može da destabilizuje region.
„Imajući u vidu i ono što se dešava recimo sa Katalonijom u Španiji i mnogim drugim područjima, mislim da je to potez koji Albaniju stavlja gotovo na prvo mesto remetilačkog činioca stabilnosti, prosperiteta i saradnje u regionu. Rama konstantno vuče te poteze koji nas vraćaju unazad“, zaključuje Drecun.