„Marijano Rahoj (premijer Španije) pripada porodici partije koja dominira u Evropskoj uniji. Predsednici Evropskog saveta, Evropske komisije i Evropskog parlamenta Donald Tusk, Žan-Klod Junker i Antonio Tajani, poput Rahoja, predstavljaju Evropsku narodnu partiju (najuticajnija politička sila u EU). I mislim da su oni krajnje uzdržani da ne dovedu jednog od svojih članova u tešku situaciju“, rekao je Lamberts za televiziju RTBF.
On je, istovremeno, skrenuo pažnju na činjenicu da je prema Poljskoj i Mađarskoj, gde vlasti nisu deo političke porodice ENP, stav Brisela prilično čvrst.
„Različita merila o kojima sam čuo od poslanika ekstremne desnice na plenarnom zasedanju Evropskog parlamenta (rasprava o situaciji u Kataloniji 3. oktobra) nisu u potpunosti neosnovana“, rekao je evropski parlamentarac.
Referendum o nezavisnosti, koji ne priznaju španske vlasti i koji je i pre održavanja zamrznuo Ustavni sud zemlje, održan je 1. oktobra. Na nekim mestima došlo je do sukoba policije i birača, a sa obe strane ima povređenih. Prema poslednjim izveštajima, tog dana je povređeno gotovo 900 Katalonaca.
Parlament Katalonije održaće 9. oktobra zasedanje na kojem planira „da raspravlja o rezultatima referenduma“. Nije isključeno da bi na toj sednici pristalice nezavisnosti (Kandidatura za narodno jedinstvo i koalicija „Zajedno za ’da‘“ imaju apsolutnu većinu u Parlamentu) mogle da usvoje deklaraciju o nezavisnosti.