Formulacija koju su u Prištini odabrali da bi najbezbolnije saopštili razloge svoje odluke predstavlja ublažavanje svega toga, rekao je Tanasković za „Novosti“.
„Tačno je da je odluka doneta na osnovu pragmatične procene, ali pragmatičnost se odnosi na to da ne bi dobili dovoljan broj glasova“, komentariše Tanasković informaciju iz Prištine da nisu podneli zahtev za učlanjenje u tu organizaciju i da se „pragmatično odlaganje članstva u Unesku i Interpolu zasniva na punoj koordinaciji sa SAD i drugim zemljama Kvinte“.
„Činjenica je, međutim, da zahtev nije podnet. U diplomatskim krugovima pri Unesku, bez obzira na to da li je reč o zemljama koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova ili ne, nije sa simpatijama primljena nagla namera da se neuspeh u vezi sa članstvom u Interpolu kompenzuje na brzu ruku ’osvajanjem‘ Uneska, jer je ovo ozbiljna međunarodna organizacija“, ističe Tanasković.
Zbog toga su u tom smislu, kako dodaje, mogli da se čuju komentari da „učlanjenje u Unesko nije isto što i kupiti ulaznicu i ići u bioskop“.
Naš ambasador naglašava i da je veliko pitanje da li bi ovakvo Kosovo sa prirodom svog identiteta, kao paradržava, uopšte moglo ponovo da stigne na dnevni red Izvršnog saveta, s obzirom na trenutno raspoloženje u toj organizaciji.