Zasedanje Generalne skupštine Uneska je u novembru, a dosad u Organizaciju za obrazovanje nauku i kulturu Ujedinjenih nacija, sa sedištem u Parizu, nije stigao zahtev za prijem takozvane države Kosovo. Unesko je do kraja avgusta, moglo bi se reći, na kolektivnom godišnjem odmoru. A sve što bi eventualno i bilo pokušano tokom septembra, sudeći prema iskustvima iz 2015, bilo bi prilično zakasnelo.
Kada je pre dve godine Kosovo prvi put uputilo zahtev za prijem u Unesko, koji se po Prištinu završio neuspešno, kampanja je počela znatno pre upućivanja zahteva. Ove godine, međutim, na tom pitanju, kako Sputnjik saznaje, u Unesku nema nikakvih aktivnosti.
Uz logističku pomoć država koje ga podržavaju, Kosovo je 2015. godine bilo u kampanji već od marta-aprila, dakle više od pola godine pre zasedanja Izvršnog saveta Uneska. Tadašnji kosovski premijer Hašim Tači je još u julu uputio pismo sa zahtevom za prijem u Unesko, koje je, doduše, iz proceduralnih razloga preuzela da formalizuje delegacija Albanije.
Izvršni savet, koji to pitanje treba da razmotri, uvek zaseda u oktobru, mesec dana pre Generalne konferencije, koja donosi konačnu odluku.
Već se zna da će ove godine Izvršni savet zasedati 4. oktobra, i po proceduri svi materijali koji se odnose na dnevni red te sednice trebalo bi da budu spremni mesec dana pre sednice, dakle početkom septembra.
Ali i da nije te procedure i rokova koji su sve kraći, mnogo je indikacija koje ukazuju da Prištini nije vreme za podnošenje zahteva, počev od činjenice da je od parlamentarnih izbora na Kosovu prošlo dva i po meseca, a da vlada još nije formirana.
Ne ide im naruku ni situacija u međunarodnoj zajednici, koja je bremenita mnogim problemima, zbog kojih SAD, inače najglasniji pokrovitelj Kosova, imaju dovoljno svojih problema na više „frontova“.
Da im međunarodne okolnosti nisu naklonjene potvrdila je i vest od pre nekoliko dana. Posle ranijih tvrdnji Prištine da je prijem takozvane države Kosovo u Interpol gotova stvar, ispostavilo se da će ona i ove godine ostati bez članstva u toj organizaciji.
Vršilac dužnosti ministra spoljnih poslova u Prištini Emanuel Demaj rekao je da su neke partnerske države Kosova nezvanično zatražile odlaganje glasanja za narednu godinu.
To je bio samo nastavak loših vesti po Prištinu, pošto je početkom jula takozvana država Kosovo suspendovana do daljeg iz članstva u Svetskoj carinskoj organizaciji, u koju samo što je bila primljena četiri meseca ranije. Uz obrazloženje da su sa prijemom preuranili, formirali su posebnu radnu grupu koja treba da razmotri slučaj Kosovo.
Ne treba zaboraviti da su i pojedini prištinski analitičari još pre mesec dana smatrali da su nerealne tvrdnje tada već odlazećeg ministra spoljnih poslova Envera Hodžaja da Kosovo ima glasove da se učlani u Unesko i Interpol.
Tako je profesor evropskih integracija na Prištinskom univerzitetu Avni Mazrekaj ocenio da je, imajući u vidu kako je Kosovo funkcionisalo u poslednje vreme i da je dosta vremena potrošeno na predizbornu kampanju i formiranje vlade, na međunarodnom planu izostalo stvaranje povoljnih okolnosti. A to, dodao je, nije u funkciji učlanjivanja u Unesko i Interpol.
U međuvremenu, poučena prethodnim dobrim iskustvom angažovanja diplomatije u punoj meri, što je rezultiralo izostankom prijema Kosova u Unesko, Srbija ni ovoga puta ništa nije prepustila slučaju.
Šef diplomatije Ivica Dačić nije krio da su specijalni emisari Beograda do 9. avgusta posetili 19 od predviđenih 27 država. Najavio je da će tokom septembra posebno odabrani izaslanici obići još osam država, sve sa ciljem da spreče učlanjenje Prištine u Unesko i druge međunarodne organizacije. Tačnije, cilj je da objasne poziciju Srbije vezano za status Kosova i Metohije i politiku koju vodi radi očuvanja teritorijalnog integriteta, zaštite ustavnog poretka i poštovanja principa međunarodnog prava.
Na kraju, Prištini u prilog ne ide ni trenutna pozicija Uneska, koji ne bi da ga dodatno boli glava zbog zahteva za prijem Kosova kada ga na novembarskom zasedanju čeka dovoljno vruća tema — izbor generalnog direktora. Na konkurs je stiglo čak devet kandidatura, a lobiranje je praktično počelo sredinom marta, kada je istekao rok za kandidovanje. Nije prestajalo ni tokom avgusta.
Zato je na kraju najverovatnije da će Kosovo poslušati savet međunarodne zajednice da ove godine ne aplicira za prijem u Unesko. Još u februaru su prištinski mediji preneli da je tamošnjim vlastima sa mesta koje ima težinu poslata poruka da ne podnose zahtev kako on opet ne bi završio samo na pokušaju.